Sport na terenie gminy Bodzentyn

Sport w gminie Bodzentyn

  1. Obiekty infrastruktury sportowej w gminie

Na terenie gminy Bodzentyn znajdują się następujące obiekty sportowe:

- boisko piłkarskie Łysica Bodzentyn

- kompleks boisk Orlik 2012 we Wzdole

- kompleks boisk Orlik 2012 w Bodzentynie

- sale gimnastyczna w Gimnazjum Publicznym w Bodzentynie

- sala gimnastyczna w Zespole Szkół we Wzdole

- sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Bodzentynie

- sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Świętej Katarzynie

Ocena stanu technicznego oraz udostepnienie obiektów sportowych jest wykonywane przez podmiot zarządzający – najczęściej dyrektorów szkół. Mieszkańcy  dokonują rezerwacji bezpośrednio w instytucji zarządzającej danym obiektem sportowym np. w szkole. Zarządzaniem obiektami zajmują się konkretne podmioty t.j. szkoły i kluby. Szkoły wynajmują obiekty sportowe wg  przyjętych przez siebie zasad.

Obiekty sportowe takie jak kompleksy boisk Orlik 2012 dostępne są przez cały dzień. W okresie od 1 marca do 30 listopada  na Orlikach pracują animatorzy sportu. W gminie Bodzentyn są to 4 osoby, które wykonują zadania przez 20 godzin tygodniowo, co pozwala na stuprocentowe wykorzystanie z obiektów do późnych godzin wieczornych oraz w dni wolne od pracy. Animatorzy organizują wiele turniejów sportowych, gdzie sportowcy –amatorzy mogą spróbować swoich sił w bezpośredniej rywalizacji. Na Obiektach Orlik-2012 odbywają  się turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej jak również tenisa ziemnego.

  1. Kluby sportowe działające na terenie gminy Bodzentyn

Na terenie naszej gminy z dużym powodzeniem działa Ludowy Klub Sportowy Łysica. Drużyna piłki nożnej od dwóch lat plasuje się w czołówce III ligi. Ponadto istnieje wiele Uczniowskich Klubów Sportowych, które propagują różne dziedziny sportu, a zawodnicy osiągają wiele sukcesów. Jednym z najdłużej działających klubów jest ULKS Jodła, który wychował i wychowuje wielu mistrzów w Biathlonie, narciarstwie klasycznym oraz strzelectwie. Natomiast  od niedawna działający ULKS Grot-Bodzentyn może poszczycić się dużymi osiągnieciami w łucznictwie, gdzie jeden z zawodników – Jakub Matanina  zdobywa medale na szczeblu ogólnokrajowym.  Poza tym drużyny piłki siatkowej oraz nożnej, które działają przy ULKS Olimp we Wzdole, ULKS Orły i ULKS Gród z Gimnazjum Publicznego w Bodzentynie również zdobywają puchary na szczeblu ogólnopolskim. W szkołach podstawowych działające  kluby takie jak UKS Atlas w Bodzentynie, czy UKS Start w Świętej Katarzynie wychowują potencjalnych mistrzów w dziedzinie lekkiej atletyki, bilarda, gier zespołowych czy narciarstwa klasycznego.

Coroczny Program współpracy z organizacjami pozarządowymi uchwalany przez Radę Miejską  pozwala na częściowe finansowanie klubów sportowych. W roku 2014 na ten cel gmina Bodzentyn przeznaczyła ponad 200 tys. złotych. Wiele klubów pozyskuje fundusze na swoją działalność zarówno z Urzędu Marszałkowskiego jak również z Ministerstwa Sportu. Współpraca klubów sportowych, samorządu  oraz zaangażowanie  nauczycieli pozwala na osiąganie sukcesów w dobrych warunkach lokalowych oraz sprzętowych. Należy też wspomnieć , że kluby sportowe w Bodzentynie to także wędkarze zrzeszeni w dwóch klubach: Sensas i Kleń. Działacze tych klubów organizują zawody wędkarskie. Klub Sportowy  Sensas może poszczyć się organizacją zawodów ogólnopolskich nad zalewem w Wilkowie, które odbywają się kilka razy w roku, a uczestnicy zawsze wyjeżdżają zadowoleni z organizacji i wspaniałej atmosfery zawodów. Gmina Bodzentyn od dwóch lat bierze udział w ogólnopolskich programie, dzięki któremu wszystkie dzieci klas trzecich  z terenu gminy korzystają z zajęć nauki pływania pn. Umiem pływać. Kolejnym programem współfinansowanym ze środków Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego jest pilotażowy program ,,Multi-Sport”. Programem objęci są uczniowie klas 4-6, którzy 3 razy w tygodniu uczestniczą w różnych zajęciach sportowych. Gmina Bodzentyn jako jedna z dziesięciu w całym województwie bierze udział w w/w programie. Sport w Gminie Bodzentyn był zawsze dziedziną, która angażuje setki mieszkańców w każdym wieku i pozwala na rozwijanie swoich umiejętności.

Sprawdź, jak do nas dojechać!