Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Czerwony szlak rowerowy Cedzyna - Opatów

Cedzyna, przystanek PKS przy zaporze - w pobliżu zalew i ośrodek sportów wodnych, hotele i ośrodki wypoczynkowe. 

Leszczyny (2 km) - kościół św. Jacka z 1600 roku, w kruchcie znajduje się tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, pochowanym na miejscowym cmentarzu. 

Ciekoty (8,5) - w miejscu, gdzie spędzał dzieciństwo i młodość Stefan Żeromski, tablice pamiątkowe, pole biwakowe, w pobliżu baza gastronomiczna i zbiornik wodny. 

Czytaj więcej: Czerwony szlak rowerowy Cedzyna - Opatów

Zielony szlak pieszy Starachowice - Łączna

Starachowice PKP, PKS - początek szlaku znajduje się przy dworcu PKS oraz przystanku PKP Starachowice Zachodnie na linii Skarżysko-Kamienna - Stalowa Wola. Najcenniejszym obiektem godnym uwagi w Starachowicach jest Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. J. Pazdura. Powstało w roku 1789 z inicjatywy Aleksandra Rutkiewicza - opata cystersów wąchockich, kiedy to wybudowano wielki piec na węgiel drzewny. Od tego czasu datuje się rozwój hutnictwa w Starachowicach. Działalność zakładu została zatrzymana 19 marca 1968 r. i dziś stanowi obiekt muzealny. Obecnie na terenie ponad 8 ha podziwiać można historyczny układ przestrzenny zakładu, urządzenia hydrotechniczne, architekturę przemysłową, oraz najcenniejszy i najstarszy w Europie wielki piec z 1899 roku posiadający kompletny ciąg technologiczny.

Czytaj więcej: Zielony szlak pieszy Starachowice - Łączna

Niebieski szlak pieszy Wąchock - Cedzyna

Wąchock PKP - początek szlaku 


Wąchock MZK,PKS (1,00) - najważniejszym obiektem zabytkowym Wąchocka jest Klasztor Cystersów. Wzniesione w pocz. XIII wieku opactwo jest jednym z najpiękniejszych pomników architektury romańskiej w Polsce. Mury kościoła zbudowane są z żółtawo-szarych i brunatno-czerwonych ciosów kamiennych układanych w naprzemienne pasy. Główna nawa wzniesiona jest w stylu romańskim, w kaplicach bocznych oraz przy transepcie widoczne są wpływy gotyku. Wyposażenie wnętrza - barokowe z XVII i XVIII wieku. Od 1980 roku w opactwie umieszczane są pamiątkowe tablice poświęcone twórcom Podziemnego Państwa Polskiego i uczestnikom Powstania Styczniowego. Tu złożono przywiezione z Wileńszczyzny prochy Jana Piwnika "Ponurego" i urządzono muzeum z cennymi pamiątkami z okresu zmagań o wolność naszej ojczyzny. 

Czytaj więcej: Niebieski szlak pieszy Wąchock - Cedzyna

Copyright © 2019 e-Bodzentyn.pl. All rights reserved.