Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Wzdół

  • e-bodzentyn
  • Okolice

Wzdół jest jedną z największych miejscowości gminy Bodzentyn.  

Będąc we Wzdole koniecznie trzeba zobaczyć kościół wzniesiony w 1687 r., rozbudowany w latach 1939-1945, a konsekrowany w 1710 r. oraz w 1961 r. przez biskupa Jana Jaroszewicza. Murowana świątynia ze sklepieniami kolebkowo – krzyżowymi, z kaplicą, kruchtą i górującą nad nim wieżą.

Wewnątrz kościoła znajdują się dwa boczne ołtarze barokowe oraz ołtarz główny przedstawiający scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1696 r. Wewnątrz kościoła umiejscowiona jest również późnorenesansowa chrzcielnica z niepolskim herbem, a także rokokowa figura pochodząca z 1768 r. przedstawiająca Świętego Jana Nepomucena.  Po drugiej wojnie światowej, w latach osiemdziesiątych poddano zabiegom konserwatorskim ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej (z XVII w.), obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (z początku XVIII w.).

We Wzdole znajduje się miejsce, z którego możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w naszym regionie – widok na Pasmo Klonowskie, Łysogóry, Wzdoły, a także Bodzentyn. Każdy, kto będzie przejeżdżał przez tą miejscowość powinien się tu zatrzymać i zwrócić uwagę na stojącą na szczycie góry kapliczkę św. Barbary, z którą związana jest legenda o skarbie, ukrytym pod nią w XVII wieku przez czterech braci. W czasach gdy Polskę najechali Szwedzi bracia  zakopali skarb w trumnie, a na tym „grobie” postawili kapliczkę.

Będąc na terenie wsi Wzdół mamy możliwość zwiedzenia jedynego w Polsce, a może i w Europie Muzeum Siekier, które mieści się w gospodarstwie agroturystycznym we wsi Orzechówka k. Bodzentyna. W chwili obecnej w muzeum zebranych jest ponad 1850 siekier, służących niegdyś do rąbania, łupania, krzesania, ścinania itd. Najstarsza w kolekcji siekiera pochodzi z około 1720 r. W tym świętokrzyskim gospodarstwie znajduje się również kuźnia, w której właściciel prowadzi lekcje kowalstwa i płatnerstwa.

Kolejnym ciekawym miejscem w tym regionie jest zlokalizowana w gospodarstwie agroturystycznym ,, Na Górce” w miejscowości Wiącka k. Bodzentyna  Izba Lniana -  małe muzeum tkactwa, w którym odbywają się warsztaty tkackie na krosnach, które pamiętają XIX w. Zrobiony osobiście na krosnach chodniczek dla każdego turysty jest bezcenną pamiątką. Wzdół, to niestety  kolejne miejsce, gdzie w czasie II wojny pomordowano wielu mieszkańców.  Na miejscowym, zabytkowym cmentarzu parafialnym z XIX wieku znajduje się zbiorowa mogiła 23 mieszkańców zabitych 11 kwietnia 1943r.

{gallery}galerie/wzdol_stare{/gallery}

Źródło: inf. własna/bodzentyn.pl