Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Wielki Dzień Pszczół w ŚPN

Wielki Dzień Pszczół w ŚPN

To jak ważne są dla naszego świata pszczoły nie trzeba nikomu tłumaczyć. Świętokrzyski Park Narodowy też doskonale wie o tym i wraz z partnerem Olejem Kujawkim organizują co roku wydarzenie pod nazwą Wielki Dzień Pszczół. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 8 sierpnia w godzinach 10:00 - 14:00 przy wejściu do ŚPN w Świętej Katarzynie. Wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy rodziny, turystów, mieszkańców gminy Bodzentyn oraz wszystkich przyjaciół i chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, grach i zabawach. Edukacja poprzez zabawę to doskonała forma spędzenia wolnego czasu. Nauczmy się razem jak dbać o naszych małych skrzydlatych przyjaciół.

 Wielki Dzień Pszczół w Świętokrzyskim Parku Narodowym

 

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją
o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 8 sierpnia br. do miejscowości Święta Katarzyna (przy wejściu na szlak na Łysicę) w godzinach 10.00-14.00, będą mogli wziąć udział w spotkaniu z pszczelarzem, obejrzeć wystawę pt. „Poznaj dzikie pszczoły”
i zajrzeć do kącika Obrostki Letniej pod hasłem „Zostań przyjacielem pszczół”. Na uczestników czekać będą zajęcia plastyczne, konkursy i zabawy. Organizatorzy ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego zapraszają też wszystkich chętnych do udziału
w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z FundacjąEkotrend.  Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.

Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje,
że dzięki nim gile mają co jeść.

Świętokrzyski Park Narodowy, Święta Katarzyna