Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
wernisaż w Zagrodzie Czernikiewiczów

Udany wernisaż w Zagrodzie Czernikiewiczów

 "Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego" to nazwa wyjątkowej wystawy jaka miała miejsce w poniedziałek 16 dnia września w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie. Dzięki wspaniałym fotografiom odbyliśmy podróż w czasie do chwil sprzed kilkudziesięciu lat jakie miały miejsce na niezwykle popularnym i jednym z największych w regionie targów. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób a wśród nich mieszkańcy Bodzentyna, regionu, turyści oraz sam autor zdjęć Janusz Buczkowski. 

 

Podczas wernisażu organizatorzy zaprezentowali aż 50 zdjęć z lat 60. XX wieku z czego 47 unikalnych fotografii zaprezentowano po raz pierwszy szerszemu gronu odbiorców. Przez prawie pół wieku artysta nikomu ich nie pokazywał. Powstały w czasie jednej z podróży po Górach Świętokrzyskich.  Jak sam artysta mówi: - Szedłem fotografować pola, ale zrobiłem tak zwany skok w bok, właśnie tutaj do Bodzentyna, gdzie trafiłem przypadkowo. Wykorzystałem trzy zdjęcia, a reszta tak sobie leżała i długo czekała. Na zdjęciach fotoreporter uwiecznił zwyczaje dawnych jarmarków. 

Uzupełnieniem wystawy było zorganizowane przedstawienie przez aktorów ze Stowarzyszenia "Kuźniczy Krąg" z Suchedniowa, którzy zaprezentowali przedstawienie "Targ chłopski" podczas którego przypomniano dawne zwyczaje oraz niepowtarzalne zachowania uczestników handlu na dawnym jarmarku oraz klimat tamtych lat.

 

Agnieszka Buras przewodnicząca komisji edukacji, kultury i sportu sejmiku województwa świętokrzyskiego zwróciła uwagę na uchwycone na fotografiach emocje towarzyszące ludziom jak również złożyła autorowi podziękowania za ocalenie od zapomnienia naszej historii.

Obecny na wernisażu Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba z uwagą oglądał fotografie. Podkreślił, że zdjęcie na planszach pokazują rzeczywistość, która kiedyś była i za którą tęsknimy. – Wyraził zadowolenie, że dzięki autorowi publikowanych zdjęć, Bodzentyn jest w centrum uwagi i jest zauważany poprzez swoją historię. Podziękował również muzeum wsi kieleckiej za zorganizowanie tak wspaniałej wystawy.

Na degustację wiejskich smakołyków zaprosiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Michniowianki.

Wystawę w Zagrodzie Czernikiewiczów można oglądać do piątku (20 września).  Od niedzieli (22 września) będzie dostępna w Parku Etnograficznym w Tokarni.

wernisaz 1
wernisaz 10
wernisaz 11
wernisaz 12
wernisaz 13
wernisaz 14
wernisaz 15
wernisaz 16
wernisaz 17
wernisaz 18
wernisaz 19
wernisaz 2
wernisaz 20
wernisaz 21
wernisaz 22
wernisaz 23
wernisaz 24
wernisaz 25
wernisaz 26
wernisaz 27
wernisaz 28
wernisaz 29
wernisaz 3
wernisaz 30
wernisaz 31
wernisaz 32
wernisaz 33
wernisaz 34
wernisaz 35
wernisaz 36
wernisaz 37
wernisaz 38
wernisaz 39
wernisaz 4
wernisaz 40
wernisaz 41
wernisaz 42
wernisaz 43
wernisaz 44
wernisaz 45
wernisaz 46
wernisaz 47
wernisaz 48
wernisaz 49
wernisaz 5
wernisaz 50
wernisaz 6
wernisaz 7
wernisaz 8
wernisaz 9

Zdjęcia: UMiG Bodzentyn

Bodzentyn, Zagroda Czernikiewiczów, Muzeum Wsi Kieleckiej