Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
100 tyś. złotych wsparcia dla ŚPN na budowę wieży na Łysicy

100 tyś. złotych wsparcia dla ŚPN na budowę wieży na Łysicy

12 kwietnia na Łysicy, najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich została podpisana umowa pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy w Bodzentynie, a Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Na szczycie należącym do Korony Gór Polskich w poniedziałkowe przedpołudnie spotkali się przedstawiciele obu instytucji. Burmistrz Dariusz Skiba oraz Dyrektor ŚPN Jan Reklewski podpisali umowę opiewającą na 100 000 złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona w całości na wykonanie projektu wieży widokowej na Łysicy. Całkowity koszt budowy obiektu wyniesie około3-4 miliony złotych. Gotowy projekt wieży ma być gotowy już 2022 roku. 

 

Budowa wieży widokowej jest częścią zadania pn. "Ochrona ekosystemów leśnych O.O. Święta Katarzyna przez właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego oraz budowę turystyczno-edukacyjnej wieży na Łysicy".

Dziś historyczna chwila. Podpisanie umowy na Łysicy. Dzięki bardzo dobrej współpracy między samorządem MiG Bodzentyn a Świętokrzyskim Parkiem Narodowym rozpoczyna się proces projektowania i budowy wieży widokowej na Łysicy. Gmina Bodzentyn na ten cel przekazała dotacje w wys. 100 tys zł. Dziękuję bardzo 13 radnym z 14 obecnych na sesji rady miejskiej w Bodzentynie za podjęcie kluczowej uchwały. - napisał Burmistrz Dariusz Skiba tuż po podpisaniu umowy. 

Wiele osób odwiedzających najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich jest zawiedzionych widokiem jaki można, a raczej nie można stamtąd podziwiać. Z roku na rok lasy coraz bardziej zasłaniają panoramę jaka roztacza się na północną część województwa. Rozwiązaniem tego problemu ma być wieża widokowa, która z pewnością wynagrodzi turystom trud wspinaczki na Łysicę.  Budowa obiektu widokowego na szczycie Łysogór dodatkowo ograniczy penetracje gołoborza przez turystów, będzie pełnić funkcje edukacyjne oraz pozwoli na obserwację w celach przeciwpożarowych i przyrodniczych. Warto wspomnieć, że przy sprzyjających warunkach z nowopowstałej wieży widokowej będzie możliwa obserwacja Tatr.  

Wzniesienie wieży widokowej na Łysicy może kosztować Park około 3-4 milionów złotych. Projektowanie ma zakończyć się najpóźniej w 2022 roku. Inwestycja została wpisana do Obszaru Strategicznej Interwencji „Góry Świętokrzyskie” w projekcie „Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+”. Na wsparcie finansowe w budowie Świętokrzyski Park Narodowy może liczyć na Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn. 

Powstaniu wieży na wierzchołku Gór Świętokrzyskich będzie nie lada atrakcją zarówno dla turystów jak również mieszkańców naszego regionu. Dzięki tej inwestycji możemy liczyć na wzrost atrakcyjności regionu pod względem turystycznym co przełoży się bezpośrednio na wzrost zainteresowania się noclegami na terenie całej gminy Bodzentyn. Licznie przyjeżdzający do nas turyści będą poszukiwać innych atrakcji, rozrywek oraz miejsc odpoczynku i posilenia się co znacząco może pobudzić naszą przedsiębiorczość i otworzyć nowe możliwości dla mieszkańców.