Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
#Trashchallenge w gminie Bodzentyn

#Trashchallenge w gminie Bodzentyn

26 kwiecień 2021

W ubiegłym tygodniu podczas Światowego Dnia Ziemi grupa dziewięciu osób, wśród których znaleźli się pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie wraz z Burmistrzem Dariuszem Skibą na czele postanowili zapoczątkować akcję i posprzątać ulicę Wolności oraz teren w okolicy parkingu na Górze Świętej Barbary we Wzdole. Po kilku godzinach sprzątania, ochotnikom udało się uzbierać aż 30 pełnych worków śmieci. W ten sposób w naszej gminie rozpoczął się #trashchallenge, czyli wyzwanie polegające na nominowaniu instytucji, stowarzyszeń lub grup osób, które według zasad mają posprzątać ze śmieci wybrany przez siebie obszar.

Pierwszą nominację od Burmistrza otrzymało: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Celinianki", Wolanie spod Łysicy. Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa. 

"Mam nadzieję, że dzięki naszemu zaangażowaniu zachęcimy mieszkańców do proekologicznych postaw, a śmieci, które powinny znajdować się w koszach, już nigdy nie trafią do przydrożnych rowów w naszej gminie." - napisał po akcji na swoim profilu na Fb Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba

Każdy z nas posiadający dom, mieszkanie czy swój pokój dba o jego czystość i nie rzuca papierków i innych śmieci na podłogę. Czy nie mogłoby tak być również poza miejscami, w których śpimy, jemy, odpoczywamy i żyjemy? Dlaczego wiele osób nadal zaśmieca przestrzeń publiczną wyrzucając śmieci z jadących samochodów, wrzucając papierki, butelki i innego rodzaju odpady do rowów, a w skrajnych przypadkach wywożąc śmieci do lasów? Pytanie na te odpowiedzi chyba pozostanie bez odpowiedzi bo oficjalnie nikt przecież tego nie robi, a śmieci niestety rosną jak grzyby po deszczu. 

Dlatego zachęcamy Was do udziału w #trashchallenge. Akcja jest bardzo prosta i bardzo potrzebna. Wystarczy, że na najbliższy spacer zabierzecie ze sobą worek na śmieci i idąc pochylicie się i zbierzecie śmieci jakie zalegają na ziemi w waszej okolicy. Jeśli chcecie możecie zrobić zdjęcia i wysłać je do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z opisem tego co udało Wam się posprzątać i kogo nominujecie do dalszej akcji! Trzymamy za Was kciuki i wierzymy, że razem jesteśmy w stanie zmienić ludzkie przyzwyczajenia i oczyścić świat ze śmieci! 

Zdjęcia: UMiG Bodzentyn