Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Wierni tradycji i obyczajom - za nami Dożynki Gminy Bodzentyn 2021

Wierni tradycji i obyczajom - za nami Dożynki Gminy Bodzentyn 2021

Wierni tradycji i obyczajom - za nami Dożynki Gminy Bodzentyn 2021

15 sierpień 2021

15 dzień sierpnia to przede wszystkim Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego. Jednak tego dnia od wielu lat w gminie Bodzentyn obchodzimy również święto plonów. Dożynki to coroczne wydarzenie, podczas którego wraz z rolnikami z naszej gminy świętujemy zakończenie większości najważniejszych prac polowych oraz zebranie plonów. Ten dzień jest również pokłonem w stronę osób zajmujących się gospodarstwami rolnymi i podziękowaniem za ich całoroczną ciężką pracę. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się na Rynku Górnym w Bodzentynie. 

Dożynki Gminne w Bodzentynie rozpoczęły się na Rynku Górnym już o godzinie 9:30 od sformowania korowodu dożynkowego, który przy muzyce Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP przemaszerował do kościoła parafialnego w Bodzentynie. Tam dokładnie o 10:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła. Podczas mszy księża prowadzący uroczystość skierowali do wiernych wiele ciepłych słów podkreślających znaczenie i wagę ciężkiej pracy osób zajmujących się uprawą roli. Pani Teresa Bzymek przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie oraz przedstawicielka KGW Celinianki pod koniec uroczystości podziękowały księżom z naszej parafii za odprawioną mszę oraz przekazały na ręce ks. Przemysława oraz Burmistrza Dariusza Skiby bochenków chleba wypieczonych z bodzentyńskich zbóż. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn podziękował za otrzymany chleb oraz podziękował rolnikom za ich całoroczny trud włożony w uprawę ziemi. Podkreślił również znaczenie tradycji i kultury panującej na naszych terenach. Na chwilę przed błogosławieństwem do mikrofonów podeszły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z naszej gminy, które zaprezentowały wiersze przygotowane specjalnie na tę okazję. 

Tuż po uroczystej część dożynek w kościele parafialnym w Bodzentynie, czas przyszedł na rozpoczęcie świętowania na Rynku Górnym. Ponownie uczestnicy korowodu przemaszerowali przy akompaniamencie orkiestry, a przywiezione wieńce dożynkowe ustawili przy scenie,  na której zaplanowano występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn oraz zespołów ludowych. Gdy lokalni artyści zabawiali muzyką i śpiewami zebranych widzów, specjalne jury oceniało siedem wieńców przywiezionych przez przedstawicieli sołectw, spośród których jeden będzie reprezentował gminę Bodzentyn na dożynkach powiatu kieleckiego. Do konkursu stanęły wieńce z sołectw: Celiny, Dąbrowa, Leśna, Śniadka, Sieradowice, Psary oraz Wola Szczygiełkowa. 

Zanim jednak ogłoszono wyniki każdy z wieńców musiał zostać ośpiewany przez zespoły pomagające przy jego tworzeniu. Jeden z zespołów postanowił ośpiewać również Burmistrza, Radę oraz Dyrektora MGCKiT w Bodzentynie co zobaczycie i usłyszycie na filmie poniżej. 

O wygranej w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zadecydowały szczegóły. Po długich naradach jury postanowiło przyznać 1 miejsce wieńcowi należącemu do sołectwa Celiny. 

sołectwo Celiny

Podczas Dożynek Gminy Bodzentyn na Rynku Górnym w Bodzentynie można było za darmo skorzystać z dmuchawców dla dzieci, wziąć udział w Spisie Powszechnym w punkcie GUS-u, obejrzeć prace lokalnego artysty Stanisława Mańko, zasiąść za kierownicą wozu strażąckiego oraz uczestniczyć w dawnych grach i zabawach przygotowanych przez Świętokrzyskie Jodły. 

Wydarzenie zakończyło się około godziny 15:00, a od 17 do 20 na gości na Rynku Górnym czekał DJ Zdankovski, który serwował najlepszą muzykę ubiegłych lat.