Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
19 września Smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów

19 września Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów

„Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów” - pod taką nazwą 19 września 2021 roku o godzinie 15:00 w Zagrodzie Czernikiewiczów odbędzie się wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja opiera się na smaku i powrotu do dawnych potraw i sposobów przygotowywania posiłków. Ekologiczną, zdrową i tradycyjną świętokrzyską kuchnie zaprezentują nam Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn. Wzdolskie Kołowrotki, KGW Psarzaneczki oraz KGW Celinianki w pomieszczeniach zabytkowej zagrody, na piecach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne przygotują takie potrawy jak pazibroda, ciasto drożdżowe czy chleb. O oprawę muzyczną zadba Zespół Pieśni i Tańca Wilkowianie oraz Wzdolskie Kołowrotki. W trakcie wydarzenia dowiemy się o tajnikach przygotowania wielu tradycyjnych potraw oraz będziemy mogli skosztować smakołyków przyrządzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Miejsko Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. 

Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej, poznają budowę pieca, nazwy naczyń wykorzystywanych podczas gotowania oraz proces powstawania potraw. Zapoznają się z zasadami funkcjonowania wiejskiej rodziny, tradycjach związanych z obyczajami panującymi w domu oraz potrawami świątecznymi. 
Na placu Zagrody Czernikiewiczów zostanie udostępniona wystawa „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski na fotografiach Janusza Buczkowskiego”. Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 70-tych XX w. ukazujące w sposób reporterski funkcjonowanie chłopskiego jarmarku organizowanego na terenie miasta Bodzentyn.

Lokalizacja: Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, ul. 3 Maja 13

Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów

 

Miasto i Gmina Bodzentyn, Zagroda Czernikiewiczów, Europejskie Dni Dziedzictwa