Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Świętokrzyski Park Narodowy ze wsparciem Grupy PGE

Świętokrzyski Park Narodowy ze wsparciem Grupy PGE

Świętokrzyski Park Narodowy ze wsparciem Grupy PGE

17 listopad 2021

Siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego mieszczącego się w Bodzentynie będzie jeszcze bardziej ekologiczna. Wszystko to dzięki wsparciu Polskiej Grupy Energetycznej, która w ramach programu „Lasy Pełne Energii” PGE przeznaczyła środki na montaż instalacji fotowoltaicznej w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Darowizna przekazana przez Fundację PGE w wysokości 206 500 złotych zostanie wykorzystana na montaż i rozruch instalacji fotowoltaicznej o mocy około 50kW w siedzibie ŚPN. Instalacja ma powstać jeszcze w tym roku.

Inwestycja przyczyni się do promocji działań służących poprawie efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ponad to instalacja fotowoltaiczna obniży koszty administracyjne co przełoży się na możliwość przeniesienia zaoszczędzonych środków na realizację celów statutowych. 

PGE wsparła Świętokrzyski Park Narodowy darowizną na montaż i rozruch instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu zostanie przeprowadzona kompleksowa modernizacja energetyczna jednego z budynków parku. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie parku – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z etapów modernizacji budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Dzięki wsparciu Fundacji zostanie wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 27 kWp. Realizacja tej inwestycji wpłynie również na ograniczenie emisji CO2 przez administrację Parku.

 Świętokrzyski Park Narodowy, jako instytucja zajmująca się ochroną przyrody przywiązuje wielką wagę do promowania działań służących poprawie efektywności energetycznej. Z tego względu postanowiliśmy zainwestować w odnawialne źródła energii. Ogromnie cieszymy się, że projekt uda się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji PGE – mówi Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Świętokrzyski Park Narodowy został utworzony w 1950 r. Obecnie zajmuje ponad 7600 ha powierzchni, a na jego terenie znajdują się m.in.: najwyższe wzniesienia w Górach Świętokrzyskich – Łysica i Łysa Góra. Lasy stanowią aż 95 proc. Parku, a w ich ekosystemach znajduje się prawie 900 gatunków roślin, 150 gatunków ptaków oraz 45 gatunków płazów.

PGE wspiera Świętokrzyski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Gryfino i rzeszowski oddział Ligi Ochrony Przyrody. Od ponad dwudziestu lat, w ramach Wolontariatu Pracowniczego, we współpracy z nadleśnictwami w całej Polsce pracownicy PGE wraz z lokalnymi społecznościami corocznie biorą udział w programie „Lasy Pełne Energii”. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz stanu wód gruntowych, a także odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Od początku programu zainicjowanego w 2000 r. pracownicy PGE posadzili blisko 600 tysięcy drzew w całej Polsce.

Źródło: inf. własna, ŚPN