Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Bodzentyn uczcił 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

Bodzentyn uczcił 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

Bodzentyn uczcił 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

15 luty 2022

Czternasty dzień lutego kojarzy się nam głównie z Walentynkami, ale tego dnia dokładnie 80 lat temu powstała Armia Krajowa, największa armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków AK jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i prawdziwego męstwa. Armia Krajowa powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem.

W Bodzentyńskich obchodach udział wzięli: Burmistrz MiG Bodzentyn Dariusz Skiba, harcerze z ZHP w Bodzentynie pod opieką pwd. Ingi Świderskiej, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski, Prof. UJK Urszula Oettingen. Witold Comber oraz mieszkańcy miasta.

Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej rozpoczęły się od krótkiego wstępu Burmistrz MiG Bodzentyn Dariusza Skiby, który mówił o znaczeniu tej rocznicy i wartościach na jakie młode pokolenie powinno zwracać uwagę. Głos zabrała również Prof. UJK Urszula Oettingen - Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, która zebranym widzom krótką historię Armii Krajowej i jej działalności na terenie Gór Świętokrzyskich. Na półmetku obchodów Witold Comber - Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego opowiedział o Placówce ZWZ-AK „Zamek” w Bodzentynie oraz akcjach oddziału AK „Chłopcy z lasu”, dowodzonego przez Euzebiusza Domoradzkiego ps. „Grot”. Tuż przed końcem obchodów harcerze z ZHP w Bodzentynie przypomnieli nazwiska mieszkańców naszego miasta, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami w oddziałach „Ponurego” i „Nurta”. Na koniec uczestnicy zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem poświęconym Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” i Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt” przy rondzie w Bodzentynie. 

Fot. Urząd MiG Bodzentyn oraz e-Bodzentyn, inf. własna