Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
79. rocznica pacyfikacji wsi Podlesie - zdjęcia

79. rocznica pacyfikacji Podlesia - zdjęcia i wideo

79. rocznica pacyfikacji Podlesia - zdjęcia i wideo

30 maj 2022

Dokładnie 79 lat temu mieszkańcy Podlesia przeżyli tragedię, którą zarówno ich rodziny jak i mieszkańcy całego regionu wspominają do dziś. Dnia 29 maja 1943 roku hitlerowscy żołnierze pod dowództwem Alberta Hugo Schustera pomordowali bezbronnych mieszkańców Podlesia, wśród których byli: Adamczyk Bernard, Adamczyk Władysław, Biskup Franciszek, Janiec Franciszek, Kutwin Paweł, Sarwicki Antoni, Stodulski Józef oraz Żmudziński Kazimierz. Pomimo upływu lat wciąż pamiętamy o wydarzeniach tamtego dnia. Co roku spotykamy się przy mogile w Podlesiu, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar i wspólnie pomodlić się za ich dusze.

Tegoroczne 79. obchody pacyfikacji Podlesia rozpoczęły się punktualnie o godzinie 13:00 przy pomniku znajdującym się na skraju lasu we wsi Podlesie. W plenerowej Mszy Świętej uczestniczyły dziesiątki mieszkańców Podlesia i okolicznych miejscowości, którzy chcieli swoją obecnością uczcić pamięć pomordowanych ofiar sprzed 79 lat. Wśród uczestników nie zabrakło strażaków z OSP Psary i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Psarach wraz z sztandarami, nauczycieli jak również przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych. 

Po uroczystej Mszy Świętej, krótki apel przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Psarach, w którym wspominali zamordowanych mieszkańców Podlesia. Tuż przed zakończeniem obchodów głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, który podziękował zebranym gościom za liczne przybycie i podkreślił wagę tego dnia i wagę tego, że spotykamy się tu co roku, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar hitlerowskiego zbrodniarza. 

Na zakończenie przedstawiciele szkoły w Psarach, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn,  Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie, Sołtysi, oraz Radny Powiatu Kieleckiego złożyli wiązanki i kwiaty na pomniku upamiętniającym ofiary wydarzeń sprzed 79 lat. 

Zobaczcie apel przygotowany przez uczniów i wypowiedz Burmistrza Dariusz Skiby na filmie: