Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Odsłonięciem tablicy poświęconej Władysławowi Wasilewskiemu ps. „Oset”

Odsłonięciem tablicy poświęconej Władysławowi Wasilewskiemu ps. „Oset”

Odsłonięciem tablicy poświęconej Władysławowi Wasilewskiemu ps. „Oset”

11 czerwiec 2022

Ściana budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego na Rynku Górnym w Bodzentynie wzbogaciła się o nową tablicę kolejnego wielkiego człowieka, który był związany z Bodzentynem i zrobił wiele dobrego dla społeczności naszego miasta. Mowa tu o Władysławie Wasilewskim ps. „Oset” harcerskim instruktorze i partyzanckim dowódcy. Uroczystości związane z odsłonięciem pamiątkowej tablicy rozpoczęły się o godzinie 11:00 na Rynku Górnym w Bodzentynie. Wydarzenie poprowadziła Wiceprezes Okręgu - Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt hm. Anna Skibińska, która była inicjatorką upamiętnienia „Oseta”. Odsłonięcie tablicy rozpoczęło tegoroczne uroczystości wykusowe.

Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” do 1939 r. był harcerskim instruktorem i drużynowym w Hufcu Harcerzy ZHP w Skarżysku-Kamiennej. W czasie II wojny światowej działał w wielu konspiracyjnych organizacjach (Polska Organizacja Zbrojna, Polska Niepodległa, Gwardia Ludowa, Armia Krajowa). Był także dowódcą partyzanckiego oddziału GL i AK. Podczas, gdy „Oset” ukrywał się w Bodzentynie przed aresztowaniem, prowadził tu tajne nauczanie w ramach działalności Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

"15 grudnia 1942 roku “Oset” uczestniczył na czele swojego oddziału w potyczce we wsi Sielpia, ze zmotoryzowaną grupą żandarmerii. Po tym “Oset” z oddziałem przesunął się bliżej Skarżyska i Bodzentyna. Był wciąż w ruchu. Do Bodzentyna ciągnęła go znajomość terenów i ludzi oraz duże kompleksy leśne. W książce “Wśród lasów i wertepów” Marian Świderski tak wspomina znajomość z „Osetem" z lat 1940-1942:
“Oset” teraz był wciąż w ruchu. Atakował posterunki policji, urządzał zasadzki na samochody wroga. Około 12 lutego 1943 roku partyzanci „Oseta" odbili na szosie między Bodzentynem, a Kielcami dużą grupę chłopów, aresztowanych przez hitlerowców i eskortowanych przez policję granatową do więzienia w Kielcach. "

- źródło fragmentu: http://partyzanci.perfopol.pl/wasilewski-wladyslaw-ps-oset/

Źróło: inf. własna/ ipn.gov.pl/ partyzanci.perfopol.pl/