Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Dożynki Gminy Bodzentyn 2022

Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn świętowali Dożynki Gminne w Świętej Katarzynie

Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn świętowali Dożynki Gminne w Świętej Katarzynie

16 sierpień 2022

14 sierpnia, na dzień przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po raz pierwszy Dożynki Gminy Bodzentyn odbyły się w całości w Świętej Katarzynie. W ubiegłych latach Święto Plonów odbywało się naprzemiennie w całości w Bodzentynie lub po części w Świętej Katarzynie i na Wilkowie. Tegoroczne wydarzenie ponownie przyciągnęło wielu mieszkańców naszej gminy, jak również liczną grupę turystów, którzy byli ciekawi jak w naszej gminie obchodzi się to wyjątkowe święto, podczas którego wraz z rolnikami świętujemy zakończenie większości najważniejszych prac polowych oraz zebranie plonów. Na gości organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych widzów.

Dożynki Gminy Bodzentyn w Świętej Katarzynie tradycyjnie o godzinie 12:00 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele w Świętej Katarzynie. Podczas mszy ks. Jarosław Majka poświęcił przyniesione przez koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn piękne wieńce dożynkowe oraz chleby wypieczone specjalnie na dożynki. Po Mszy Świętej uczestnicy w barwnym i wesołym korowodzie przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej udali się na plac przy Świetlicy Wiejskiej w Świętej Katarzynie, gdzie odbyła się druga część dożynek. Przemarsz uczestników przez Świętą Katarzynę wywołał nie lada poruszenie wśród turystów, którzy bili brawo i robili zdjęcia wieńcom dożynkowym oraz mieszkańcom naszej gminy, którzy specjalnie na tę okazję ubrali tradycyjne stroje ludowe. Z każdym krokiem korowód dożynkowy robił się dłuższy za sprawą chętnie dołączających do niego turystów. 

Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się tuż po godzinie 13:00 od powitania przybyłych gości przez Burmistrza Dariusza Skibę oraz Dyrektywa Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Marcina Sikorskiego. Po powitaniu, uroczystym otwarciu Dożynek Gminnych i wręczeniu przez przedstawicieli kół i stowarzyszeń z terenu naszej gminy chleba Burmistrzowi przyszedł czas na występy solistów oraz zespołów ludowych. W trakcie wydarzenia Burmistrz Dariusz Skiba wraz z Radnym Powiatowym Wojciechem Kózką wręczali przybyłym widzom świeżo wypieczone chleby. Podczas dożynek nie mogło również zabraknąć ośpiewania wieńców dożynkowych oraz doskonałej zabawy do późnego wieczora. Na zakończenie wydarzenia wystąpił zespół Vegas.