Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Tablica Stefana Żeromskiego na Górze Sieradowskiej

Uroczyste odsłonięcie odnowionej pamiątkowej płyty poświęconej Stefanowi Żeromskiemu

Uroczyste odsłonięcie odnowionej pamiątkowej płyty poświęconej Stefanowi Żeromskiemu

11 październik 2022

Stowarzyszenie "Inicjatywa" z Sieradowic oraz Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie zapraszają na uroczyste odsłonięcie odnowionej pamiątkowej płyty poświęconej Stefanowi Żeromskiemu. Wydarzenie odbędzie się w piątek 14 października 2022 roku o godzinie 15:00 na placu przy świetlicy w Sieradowicach. W programie uroczystości organizatorzy zaplanowali przemarsz do miejsca, w którym ulokowana jest odnowiona płyta, uroczyste odsłonięcie płyty,  okolicznościowy program artystyczny oraz powrót do świetlicy i poczęstunek. Odnowiona płyta pochodzi ze szczytu miejskiej góry, skąd została w ubiegłym roku zniesiona, odnowiona, a w tym roku ustawiona w nowym miejscu.

Inicjatorami przeniesienia płyty Żeromskiego było stowarzyszenie Inicjatywa z Sieradowic. Środki na renowacje stowarzyszenie pozyskało z Fundacji imienia Stefana Artwińskiego - Łączymy ludzi i środowiska, które od lat działają na rzecz rozwoju Polski, Kielc i całego naszego regionu. Ogrom pracy w przeniesienie, odnowienie i zagospodarowanie nowego miejsca na płytę włożyli mieszkańcy Sieradowic, którym serdecznie dziękujemy za włożony trud i środki finansowe. 

Przy tej okazji warto wspomnieć, żę Stefan Żeromski często odwiedzał Sieradowice, dokładnie majątek należący do rodziny Zalewskich. Przez kilka miesięcy był nauczycielem Emila Zalewskiego syna Ksawerego Franciszka i Antoniny z Turskich. W tym czasie, w 1885 r. wspólnie podziwiali widoki z Sieradowskiej Góry. W 1981 r. Antoni Waciński zasłużony pedagog wraz z Towarzystwem Przyjaciół Bodzentyna ufundował płytę na stoku Sieradowskiej Góry. Wyryto na niej fragment tekstu z „Dzienników” Żeromskiego sławiący okoliczny pejzaż: Wybraliśmy się na wysoką górę…tuż za Sieradowicami, skąd roztoczyła się mapa całej okolicy. To bogata polska ziemia, kraj patriotów, w których duszach panuje uczucie wolności…Nie ma miejsca pokora…Tu chodzą z czołami wzniesionymi wysoko…Piękny to krajobraz…Wszystko takie kochane, że tylko patrzeć i patrzeć i łzę ocierać co się wyrywa z nieznanego tajnika radości.