Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Wystawa poplenerowa "Energia zaklęta w przyrodzie, odkryj ją w Świętokrzyskim Parku Narodowym" - relacja

Wystawa poplenerowa "Energia zaklęta w przyrodzie, odkryj ją w Świętokrzyskim Parku Narodowym" - relacja

13 grudzień 2022

Łysica, Święty Krzyż czy Święta Katarzyna to niewątpliwie najczęsciej odwiedzane przez turystów miejsca w Górach Świętokrzyskich. Oprócz gości wybierających nasz region na wypoczynek, Góry Świętokrzyskie chętnie odwiedzają również artyści, którzy chcą uchwycić piękno schowane pośród drzew i kamieni świętokrzyskich lasów. We wrześniu okazję do uwiecznienia energii płynącej z Puszczy Jodłowej miało 22 fotografów przyrody z całego kraju. Artyści na specjalne zaproszenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Fundacji PGE przyjechali tu, aby uczestniczyć w wyjątkowym plenerze fotograficznym. Zwieńczeniem tego wydrążenia był dzisiejszy wernisaż prac wykonanych przez zaproszonych artystów.

13 grudnia 2022 roku w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej pt.: "Energia zaklęta w przyrodzie, odkryj ją w Świętokrzyskim Parku Narodowym". Wystawa, którą mogą Państwo oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00 w siedzibie ŚPN w Bodzentynie to zwieńczenie pracy 22 wybitnych fotografów przyrody z całej Polski. Artyści we współpracy z Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i Fundacją PGE przez cztery dni od 7 do 10 września 2022 roku, o świcie i po południu przemierzali wraz z edukatorami Parku i pracownikami grupy PGE Puszczę Jodłową w poszukiwaniu najlepszych fotograficznych kadrów. Fotografowie zostali podzieleni na pięć grup osobowych i o różnych porach dnia odwiedzali najpiękniejsze zakątki Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Podczas pleneru zorganizowano również prelekcje uczestników, którzy mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem z zakresu fotografii przyrodniczej oraz zaprezentować swoje prace.

Autorzy po zakończonym plenerze przesłali do dyrekcji ŚPN kilkadziesiąt prac. Spośród otrzymanych fotografii pracownicy Parku wybrali kilkanaście, które znalazły się na wystawie oraz w specjalnym kalendarzu na 2023 rok. 

Podczas dzisiejszego otwarcia wystawy Dyrektor ŚPN Jan Reklewski podziękował za udział wszystkim osobom biorącym udział w wydarzeniu oraz podkreślił, że zdjęcia jakie można zobaczyć na wystawie pozwalają odkrywać nasz Park na nowo, nawet tym, którzy znają go bardzo dobrze. Głos w imieniu uczestnik pleneru zabrał Andrzej Juchniewicz z Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, który podziękował pracownikom ŚPN za szczególną opiekę jaką otoczyli fotografów. Artysta opowiedział również o tym, jak przebiegał plener i w jaki sposób wraz z pozostałymi uczestnikami pracowali nad uchwyceniem najlepszych zdjęć. 

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy pleneru, zaproszeni goście oraz pracownicy ŚPN wspólnie obejrzeli wystawę wymieniając się uwagami na temat oglądanych zdjęć. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia siedziby Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie przy ul. Suchedniowskiej 4 i obejrzenia blisko 50 wyjątkowych fotografii. 

Źródło zdjęć z pleneru: https://fundacjapge.pl/