Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Historyczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Bodzentynie - zdjęcia i wideo

Historyczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Bodzentynie - zdjęcia i wideo

Historyczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Bodzentynie - zdjęcia i wideo

27 styczeń 2023

Data 26 stycznia 2023 roku z pewnością przejdzie do historii naszego miasta. Po raz pierwszy Bodzentyn odwiedził oficjalnie urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy była ściśle związana z obchodami 160. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Na zaproszenie władz samorządowych Prezydent uczestniczył w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Bodzentynie, podczas której Radni przyjęli uchwałę stanowiącą 2023 rok na terenie naszej gminy „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”. Po oficjalnej części uroczystości głowa państwa na Rynku Górnym w Bodzentynie spotkała się z mieszkańcami. Była okazja do porozmawiania z Prezydentem i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Obchody upamiętniające 160. rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego w Bodzentynie rozpoczęły się już w ubiegłą sobotę 21 stycznia 2023 roku od uroczystości związanych z XXX Marszem Szlakiem Powstańców Styczniowych. Dzień później w Kościele Parafialnym w Bodzentynie uczciliśmy pamięć trzech księży działających w naszym kościele tuż przed wybuchem Powstania Styczniowego. Byli to: proboszcz Antoni Chłuda oraz dwóch wikariuszy: Antoni Omiński i Izydor Ciągliński. 

Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów 160 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bodzentynie, która odbyła się 26 stycznia 2023 roku w hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bodzentynie. Na zaproszenie władz samorządowych Miasta i Gminy Bodzentyn uczestniczył w niej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz zaproszeni goście. 

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Burmistrza Dariusza Skibę oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresę Bzymek. Po krótkim powitaniu Radni Rady Miejskiej przystąpili do głosowania nad uchwałą w sprawie ustanowienia 2023 roku na terenie naszej gminy „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”. Uchwała została podjęta większością głosów.

Głos zabrał również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który podziękował Burmistrzowi i Radnym Rady Miejskiej w Bodzentynie za uchwalenie tej ważnej uchwały. Prezydent podkreślał znaczenie miejscowości takich jak Bodzentyn w walce narodu Polskiego o niepodległość.

- Chcę bardzo podziękować za tak szczególne uczczenie 160. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego tutaj w Bodzentynie. Chce podziękować, że wszyscy Państwo się tu zgromadziliście i podziękować za przygotowanie tej bardzo ważnej uchwały. - powiedział Prezydent RP podczas czwartkowej wizyty w Bodzentynie. 

Na zakończenie oficjalnej części wydarzenia, uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bodzentynie wystąpili przed zebraną publicznością z programem artystycznym pod nazwą "Miejcie nadzieję". Występ przygotowała Pani Maria Paluch oraz Pani Elżbieta Durlej.

O godzinie 16:30 na Rynku Górnym w Bodzentynie Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą 160. rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego oraz spotkał się z mieszkańcami gminy Bodzentyn.