Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Obchody 71 rocznicy pacyfikacji Bodzentyna

Dnia 1 czerwca 2014 roku w 71 rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na mieszkańcach Bodzentyna licznie zgromadzeni obywatele miasta spotkali się na uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele pw. Św. Stanisława. Uroczysty charakter mszy podkreślały poczty sztandarowe i obecność władz miasta, reprezentowanych przez Wiceburmistrza Janusza Mariusza Kozerę oraz Radnych Rady Miejskiej w Bodzentynie. Po zakończeniu mszy nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Publicznego im. mjr Jana Piwnika Ponurego w Bodzentynie podczas programu artystycznego przypomnieli o tragicznych wydarzeniach wojennych w Bodzentynie.

 

Następnie uroczysta procesja ruszyła na Rynek Dolny gdzie przed 71 laty miała miejsce wstępna selekcja mężczyzn przeznaczonych do rozstrzelania. Uczestnicy procesji przeszli w milczeniu aż do placu egzekucji koło zagrody Czernikiewiczów. Przy pomniku przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele społeczności Bodzentyna złożyli w hołdzie pamięci pomordowanych, symboliczne wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalili znicze.

Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu przed grobem - pomnikiem ofiar okrutnej zbrodni dokonanej na niewinnej ludności. Po modlitwie, przy dźwiękach orkiestry pod batutą Kazimierza Podrazy, delegacje: władz miasta, Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, uczniów i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów będące symbolem naszej pamięci i wdzięczności dla bohaterów tamtych dni. Wiceburmistrz Janusz Mariusz Kozera w kilku słowach podziękował wszystkim zebranym za udział i pamięć o pomordowanych 1 czerwca 1943 roku w Bodzentynie.

Autor: Danuta Skrzeczyna/inf. własna

{gallery}aktualnosci/1czerwca{/gallery}