Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Gminne Obchody 80. rocznicy Pacyfikacji Mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn

Gminne Obchody 80. rocznicy Pacyfikacji Mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn

Gminne Obchody 80. rocznicy Pacyfikacji Mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn

03 czerwiec 2023

1 czerwca jest szczególną datą dla Bodzentyna. Co roku w tym dniu oddajemy hołd mieszkańcom naszego miasta, którzy w 1943 roku stracili życie z rąk niemieckich zbrodniarzy. W tym roku obchodziliśmy w Bodzentynie nie tylko uroczystości upamiętniające ofiary z miasta, ale również z wielu miejscowości w całej gminie, takich jak Celiny, Dąbrowa Poduchowna, Dąbrowa Górna, Święta Katarzyna, Wola Szczygiełkowa, Siekierno, Psary Podlesie, Wilków oraz Wzdoł Rządowy.

Gminne Obchody 80. rocznicy Pacyfikacji Mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn rozpoczęły się o godzinie 15:00 w sali Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie. Uczestników i zaproszonych gości powitali Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba, oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej, Marcin Sikorski. Po krótkim wprowadzeniu, odśpiewaliśmy hymn narodowy i obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie pt. "Ziemia nasza rodzinna niewinną krwią zroszona", przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie dr Tomasza Domańskiego, przedstawiciela Delegatury IPN w Kielcach, zatytułowane "Niemieckie akcje pacyfikacyjne i terrorystyczne w gminie Bodzentyn w 1943 r." Podczas prezentacji dr Domański opowiedział o przebiegu pacyfikacji 1 czerwca 1943 roku oraz o innych akcjach przeprowadzonych przez żołnierzy Alberta Schustera na terenie naszej gminy. Ponadto, przybliżył historię "Kata Łysogór", który przybył na te tereny w wieku 33 lat, a w 1973 roku, dzięki wysiłkom sędziego Andrzeja Jankowskiego, został osądzony i skazany na śmierć."

Zachęcamy Państwa do objerzenia filmu "Polowanie na kata" dostępnego poniżej. 

Dalsza część obchodów przeniosła się do Kościoła Parafialnego w Bodzentynie, gdzie Mszę Świętą celebrował ks. dr Leszek Sikorski, wraz z proboszczem parafii Wzdół, ks. Stanisławem Pichetą, proboszczem parafii św. Katarzyna, ks. Jarosławem Majką, oraz ks. Damianem Wojdyłą. W trakcie Mszy Świętej modliliśmy się za wszystkie ofiary pacyfikacji naszej gminy. Podczas homilii ks. Leszek Sikorski przypomniał przebieg tragicznego pierwszego dnia czerwca 1943 roku w Bodzentynie, kiedy to w wyniku pacyfikacji zginęło 39 mieszkańców naszego miasta.

Po zakończeniu Mszy Świętej, uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn, udali się do miejsc pamięci, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pierwszym przystankiem na trasie był pomnik przy Zagrodzie Czernikiewiczów przy ul. 3 Maja. To właśnie w sadzie tej zagrody niemieccy zbrodniarze dokonali masakry mieszkańców Bodzentyna. Następnie, zanim udaliśmy się na Cmentarz Parafialny w Bodzentynie, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych mieszkańców z 1943 roku, zatrzymaliśmy się przy kościele św. Ducha, gdzie niedawno odsłonięto tablice upamiętniające ofiary pacyfikacji na terenie naszej gminy. Ostatnim przystankiem na trasie był Cmentarz Parafialny. W centralnej części cmentarza czekali na nas żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, którzy pełnili wartę honorową. Na tym również odbył się Apel Pamięci przygotowany przez żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Tuż przed zakończeniem wydarzenia nadszedł czas na złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli województwa, powiatu oraz lokalnych instytucji i stowarzyszeń.

Po złożeniu kwiatów głos zabrała Maria Domańska-Nogajczyk, która wspomniała wydarzenia sprzed 80 lat i wyraziła wdzięczność za pamięć w imieniu poległych ofiar tego tragicznego dnia w Bodzentynie.

Na zakończenie Burmistrz Dariusz Skiba serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za pamięć i wspólne uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu.