Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej na Wykusie

Uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej na Wykusie - zdjęcia

Uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej na Wykusie - zdjęcia

20 czerwiec 2023

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 17 czerwca, o godzinie 15:45 od wprowadzenia pocztów sztandarowych na Polanę Wykusową oraz podniesienia narodowej flagi na maszcie. Spotkanie otworzył hm. Rafał Obarzanek, Prezes Zarządu Okręgu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”, witając przybyłych gości. Kolejną częścią obchodów była Msza Święta w intencji majora "Nurta" i jego żołnierzy. Jak co roku, wręczono Honorowe Policyjne Odznaki Zasługi im. "Ponurego".

W tym roku kapituła uhonorowała czwórkę funkcjonariuszy. Odznaczeni zostali aspirant Tomasz Krężołek, sierżant Kamil Klauziński z komisariatu w Morawicy, młodszy aspirant Krzysztof Lepiarz, dzielnicowy z komisariatu w Kunowie oraz młodszy aspirant Agata Haluch-Willmann, dzielnicowa z Jasienicy pod Bielskiem-Białą. Podczas Wykusowych uroczystości wręczone zostały też medale „Pro Patria”, przyznawane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".

Tuż po wręczeniu odznaczeń odbył się Apel Poległych. Na zakończenie wydarzenia zaplanowane było złożenie kwiatów przez uczestników pod mogiłą na Polanie Wykus.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk, oraz Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Polejowski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Maciej Klisz. W wydarzeniu Miasto i Gminę Bodzentyn reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie, Teresa Bzymek, oraz Radni Rady Miejskiej: Zofia Gliwa, Jan Wilkosz, Mariusz Matla i Jerzy Tofil. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie.

Uroczystości Wykusowe 2023 zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorami obchodów było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski.

Zdjęcia: UMiG Bodzentyn