Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Gminne Obchody 20 lecia nadania honorowego obywatelstwa Papieżowi janowi Pawłowi II w Bodzentynie

Upamiętnili 20 rocznicę nadania Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Bodzentyna

Upamiętnili 20 rocznicę nadania Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Bodzentyna

23 czerwiec 2023

Mija dwadzieścia lat od momentu, kiedy władze Miasta i Gminy Bodzentyn nadały Honorowe Obywatelstwo naszemu wielkiemu rodakowi. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce dokładnie 23 czerwca 2003 roku. Wczoraj, 22 czerwca 2023 roku, dwadzieścia lat później, z okazji okrągłej rocznicy tego ważnego wydarzenia, odbyły się uroczystości upamiętniające tamten dzień w Bodzentynie. W tym roku przypada również siódma rocznica, od kiedy Papież Polak został patronem Miasta i Gminy Bodzentyn, oraz 40. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu.

Gminne obchody 20-lecia nadania Honorowego Obywatelstwa Bodzentyna Świętemu Janowi Pawłowi II rozpoczęły się przed godziną 10:00 przy pomniku Papieża, znajdującym się przy Kościele Świętego Ducha w Bodzentynie. Uroczystość rozpoczął Marcin Sikorski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot oraz Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, który powitał przybyłych gości i mieszkańców. Następnie ksiądz proboszcz Leszek Sikorski odmówił modlitwę, a Maria Bartkiewicz wraz z uczestnikami zaśpiewała ulubioną pieśń Jana Pawła II, "Barkę". Przed udaniem się na Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego w Bodzentynie, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża.

Druga część wydarzenia odbyła się w kościele Parafialnym w Bodzentynie, gdzie Mszę Świętą poprowadził Biskup Marian Florczyk, wraz z kapłanami z naszej gminy. Zanim jednak rozpoczęła się Msza, Biskup poświęcił chwilę na rozmowę z dziećmi uczestniczącymi w wydarzeniu. Pytał je o zakończenie roku szkolnego oraz nadchodzące wakacje, tworząc ciepłą atmosferę spotkania.

W trakcie Mszy Świętej, Ksiądz Biskup Marian Florczyk wygłosił wzruszające kazanie, przekazując głębokie przesłanie i przypominając nam, kim był i jest dla setek tysięcy ludzi na całym świecie Święty Jan Paweł II oraz jakie nauki pozostawił nam w dziedzinie wiary i miłości. Nagranie kazania możecie Państwo obejrzeć poniżej.

Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej, uczestnicy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą wizytę Papieża, który jeszcze jako Metropolita Krakowski odwiedził nasze miasto, pozostawiając trwałe piętno i inspirując nas swoją obecnością.

Ostatnią częścią uroczystości była uroczysta sesja Rady Miejskiej w budynku Szkoły Podstawowej przy Rynku Górnym w Bodzentynie. Podczas sesji Rada Miejska, jednogłośnie przyjęła uchwałę upamiętniającą Świętego Jana Pawła II w 20. rocznicę nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. Po zakończeniu sesji, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bodzentynie zaprezentowali wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny, oddając hołd Papieżowi Polakowi.

Na zakończenie obchodów, Burmistrz Dariusz Skiba wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Teresą Bzymek oraz Radnymi złożyli podziękowania Biskupowi Florczykowi za udział w wydarzeniu. Dodatkowo, wręczyli mu pamiątkowy prezent - srebrny obrazek z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II. Wydarzenie zakończyło się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników uroczystości.

W obchodach wzięli udział: Ksiądz Biskup Marian Florczyk, burmistrz Miasta i Gminy w Bodzentynie Dariusz Skiba, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski, ksiądz proboszcz Leszek Sikorski, proboszcz parafii Wzdół Stanisław Picheta, ks. Damian Wojdyła, ks. Jakub Suchecki, Radni Rady Powiatu Kieleckiego, Wojciech Kózka oraz Józef Szczepańczyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Michał Rachtan, Prezes Fundacji Pomnik Mauzoleum w Michniowie Ewa Kołomańska, były burmistrz MiG Bodzentyn Stanisław Marek Krak, były Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Zdzisław Łapka, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Bodzentyn oraz przedstawiciele stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z naszej gminy jak również uczniowie szkół i mieszkańcy gminy. Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w uroczystościach. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.