Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
"Cztery Poru Roku" w skansenie w Bodzentynie - zima

Zakończenie projektu "Cztery Poru Roku" w skansenie w Bodzentynie - zdjęcia

Zakończenie projektu "Cztery Poru Roku" w skansenie w Bodzentynie - zdjęcia

17 grudzień 2023

16 grudnia w historycznej Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie miało miejsce ostatnie spotkanie zorganizowane w ramach projektu "Cztery Pory Roku na Wsi i w Zagrodzie Chłopskiej". Realizowany przez cały rok przy wsparciu finansowym Fundacji PZU, projekt był inicjatywą Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot oraz Centrum Kultury w Bodzentynie we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Podczas tego wyjątkowego spotkania Aleksandra Imosa z Parku Etnograficznego podzieliła się ciekawostkami na temat zwyczajów, obrzędów i potraw serwowanych na chłopskim stole podczas Świąt Bożego Narodzenia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Celinianki" przygotowały tradycyjne wigilijne potrawy. Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, a życzenia świąteczne i noworoczne przekazali: p.o. dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, przewodnicząca rady miejskiej Teresa Bzymek, dyrektor biblioteki Marcin Sikorski oraz Beata Ryń, szefowa marketingu i promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.

Projekt obejmował cztery spotkania w Zagrodzie, związane z różnymi porami roku: zimą, przednówkiem, okresem żniw oraz tradycjami wigilijnymi dawnej polskiej wsi. Celem każdego z tych spotkań było poszerzenie wiedzy i poznanie tradycyjnych potraw świętokrzyskich z okresu XIX i XX wieku. Mieszkańcy terenu województwa świętokrzyskiego, zwłaszcza Gminy Bodzentyn, oraz turyści odwiedzający Zagrodę brali udział w projekcie, który zaangażował także lokale koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Bodzentyn. Każde z koła przygotowywało potrawy związane z tematem danego spotkania.

Zdjęcia oraz tekst: Jacenty Kita