Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Bodzentyn uczcił 161. rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego - zdjęcia

Bodzentyn uczcił 161. rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego - zdjęcia

Bodzentyn uczcił 161. rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego - zdjęcia

21 styczeń 2024

W dniu 20 stycznia 2024 roku, po raz trzydziesty pierwszy, ulicami gmin Suchedniów i Bodzentyn przeszedł Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. To coroczne wydarzenie stanowi integralną część Centralnych Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, obchodzonego w tym roku jako 161. rocznica patriotycznego zrywu.

Na trasie Marszu, która prowadziła od Suchedniowa przez Wzdół Rządowy do Bodzentyna, mogliśmy spotkać ponad 200 uczestników, którzy mimo mrozu i wiatru zdecydowanie przemaszerowali, oddając hołd bohaterom zrywu styczniowego.

Tradycyjnie, uczestnicy zatrzymali się na dłuższą przerwę w Szkole Podstawowej im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym. Tutaj odpoczęli i spożyli ciepły posiłek przed kontynuacją marszu.

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych przed godziną 15:00 dotarł przed Urzędąd Miasta i Gminy Bodzentyn, skąd uczestnicy, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn, przeszli na Rynek Górny w Bodzentynie. Tam odbyła się główna część uroczystości, włączając w to powitania gości przez Komendanta Marszu, Daniela Wosia, i Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusza Skibę.

Podczas uroczystości wręczono medale, podziękowania, oraz wyróżnienia. Odbyła się również przysięga, Apel Pamięci oraz salwa honorowa, wykonana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”. Nie zabrakło także składania kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Wśród uczestników marszu znalazła się liczna grupa Miasta i Gminy Bodzentyn, a także Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego ważnego wydarzenia, które utrwaliło pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego.