Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
120 lat OSP Bodzentyn i Gminny Dzień Strażaka w Bodzentynie

Gminny Dzień Strażaka w Bodzentynie 2024 - zdjęcia i relacja

Gminny Dzień Strażaka w Bodzentynie 2024 - zdjęcia i relacja

28 maj 2024

Miasto bardzo szczególne, straż pożarna bardzo szczególna, miasto dotknięte wieloma pożarami, stąd też ta służba strażacka tak potrzebna naszej lokalnej społeczności. Szanowni Państwo, myślę, że to jest doskonała okazja, aby w imieniu własnym, jak również mieszkańców, na ręce Was, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowanie za Wasz codzienny trud, za Wasze poświęcenie na rzecz zwykłego człowieka, jak również na chwałę Boga. - mówił Burmistrz Dominik Dudek na Rynku Górnym podczas niedzielnych obchodów Gminnego Dnia Strażaka w Bodzentynie. 

Gminny Dzień Strażaka w Bodzentynie oraz obchody 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie odbyły się 26 maja 2024 roku o godzinie 10:00 od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Bodzentynie, gdzie wspólnie modliliśmy się w intencji wszystkich strażaków z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn.  W uroczystości oprócz licznie przybyłych mieszkańców znaleźli się: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dominik Dudek, druh Krzysztof Gajewski, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Ksiądz dziekan Doktor Leszek Sikorski, kapelan Miejsko Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Wiceprzewodnicząca rady Miejskiej w Bodzentynie, Pani Marzanna Borek oraz Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie

Po Mszy uczestnicy w akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn udali się na Rynek Górny, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości druha Łukasza Zawieruchę o gotowości pododdziałów do kontunuowania uroczystości oraz wciągnięcia flagi narodowej i wspólnego odśpiewania hymnu Polski. 

Kolejną częścią Gminnego Dnia Strażaka było wręczenie medali i odznaczeń dla najbardziej zasłużonych druhów z naszej gminy. Strażacy otrzymali medale za zasługi dla pożarnictwa, za wysługę lat oraz medal dla wzorowych strażaków. 

Lista odznaczonych druhów: 

Odznaczenia:

- Druh Krzysztof Sajecki - Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
- druh Karol Wojteczek - srebrny medal za zasługi dla Pozarnictwa
- druh Bartosz Hajdenrajch - brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa
- druh Dawid Bąderski i Damian Jędrzejczyk - odznaka strażak wzorowy


Odznaczenia za wysługę lat:

- Jerzy Laskowski 65 lat
- Krzysztof Sajecki 65 lat
- Maciej Świderski 55 lat
- Andrzej Jarosiński 50 lat
- Stanisław Telka 45 lat
- Marek Białek 35 lat
- Wiesław Grzegorski 35 lat
- Robert Gronostaj 35 lat
- Marek Bzówka 35 lat
- Sylwester Kita 35 lat
- Piotr Pożoga 30 lat
- Tomasz Pożoga 25 lat
- Dawid Zębała 25 lat
- Łukasz Zawierucha 25 lat
- Marcin Pożoga 20 lat
- Janusz Dziób 20 lat
- Łukasz Dziób 20 lat
- Karol Wojteczek 20 lat
- Grzegorz Michta 10 lat
- Paweł Pożoga 10 lat
- Michał Białek 10 lat
- Piotr Kozera 10 lat
- Bartłomiej Łakomiec 10 lat
- Kamil Stefańczyk 10 lat
- Artur Krak 10 lat

Na zakończenie przeszedł czas na przemowy zaproszonych gości i uczestników wydarzenia. 

Szanowni druhowie, szanowni Prezesi, Komendanci, szanowni Państwo.

Miesiąc maj jest w całości poświęcony i w całości chwali służbę przeciwpożarową, zarówno służby OSP, jak i Państwowej Straży Pożarnej. W zeszłą niedzielę mieliśmy przyjemność obchodzić piękną uroczystość we Wzdole, gdzie święciliśmy samochód dla tamtejszej jednostki OSP, obchodząc również Dzień Strażaka.

W środę, szanowni Państwo, mieliśmy przyjemność obchodzić Dzień Strażaka w Kielcach w Miejskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej, a dziś tu w Bodzentynie możemy obchodzić gminne uroczystości Dnia Strażaka. Szczególne w tym roku, ponieważ połączone ze 120. rocznicą powstania tej jednostki właśnie w tym mieście.

Miasto bardzo szczególne, straż pożarna bardzo szczególna, miasto dotknięte wieloma pożarami, stąd też ta służba strażacka jest tak potrzebna naszej lokalnej społeczności. Szanowni Państwo, myślę, że to jest doskonała okazja, aby w imieniu własnym, jak również mieszkańców, na ręce Was, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za Wasz codzienny trud, za Wasze poświęcenie na rzecz zwykłego człowieka, jak również na chwałę Boga.

Często pojawia się stwierdzenie, które mamy w głowach, a które Wy macie wyryte w sercach: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Ta sentencja jak najbardziej wkomponowuje się w Was, drodzy strażacy, ochotnicy, którzy na co dzień nie tylko służycie nam w czasie pożarów, ale również możemy liczyć na Was podczas wypadków, klęsk żywiołowych, jak również podczas uroczystości kościelnych, gdzie nie tylko jesteście dobrym przykładem, ale również często bronicie nas i chronicie poprzez zabezpieczenie tych uroczystości pod kątem organizacji ruchu pojazdów.

Szanowni strażacy druhowie, niech święty Florian ma Was w swojej opiece, szczególnie podczas akcji, jak również podczas powrotów z tych akcji. Szanowni Państwo, pozwólcie, że osobne słowa skieruję do Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie, która również dzisiaj ma swoje święto. Szanowni Państwo, możemy na Was liczyć w każdej sytuacji.

Uświetniacie swoją obecnością uroczystości, zarówno patriotyczne, jak i kościelne. Niech święta Cecylia i święty Florian mają Was w swojej opiece. Jeszcze raz serdecznie wszystkim Wam dziękuję. Szczęść Wam Boże! - mówił Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek

 

 

W imieniu Pani Przewodniczącej, jak również w imieniu całej Rady, chciałabym, szanowni druhowie Strażacy z OSP Bodzentyn, OSP Wzdół, OSP Sieradowice i OSP Psary, złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech Wasza odwaga i gotowość do działania zawsze znajdują uznanie i szacunek mieszkańców naszej pięknej gminy. Życzę Wam przede wszystkim zdrowia i pomyślności w codziennej służbie. Niech ta praca przynosi Wam satysfakcję i zadowolenie, a każdy Wasz wyjazd na akcję kończy się szczęśliwym powrotem do domu.- Mówiła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w  Bodzentynie Pani Marzanna Borek. 

 

Uroczystość zakończył przemarsz przybyłych jednostek OSP z terenu Gminy Bodzentyn i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn i oficjalne zakończenie wydarzenia.