Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Nexera Cyfryzacja Gminy Bodzentyn trwa!

multimedialne widowisko iskry niepodległej w Bodzentynie

Iskry Niepodległej odwiedziły Bodzentyn - zdjęcia

Iskry Niepodległej odwiedziły Bodzentyn - zdjęcia

10 czerwiec 2024

Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Spektakl porusza kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Jego bohaterowie to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność; czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych.

W Bodzentynie widowisko możemy oglądać 10 i 11 czerwca 2024 roku w godzinach 9:00 - 17:00 oraz w środę 12 czerwca od 9:00 do 15:00 na placu Małej Targowicy za Kościołem Parafialnym w Bodzentynie. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. 

"Iskry Niepodległej" to mobilne widowisko edukacyjne, które zostało zorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza (wcześniej działający jako Biuro „Niepodległa” do maja 2024 r.). Projekt ten ma na celu przybliżenie sylwetek ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców i działaczy społecznych. To istotna część naszej historii, której zrozumienie jest kluczowe dla pełnego obrazu dzisiejszej Polski. Opowieść ta ukazuje potencjał naszej wspólnoty oraz wpływ, jaki Polacy wywarli na świat.

Projekt ma za zadanie popularyzację wiedzy o przełomowych osiągnięciach Polek i Polaków. To właśnie ich historie składają się na niesamowitą narrację o potencjale naszej społeczności. Ukazuje ona, jak kreatywność polskich wynalazców, inżynierów i odkrywców zmieniła świat, kształtując jego przyszłość.

Historie bohaterów Iskier Niepodległej to opowieści, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając wystawę, można poznać losy m.in.:

  • Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego;
  • Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych;
  • Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2;
  • Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
  • Mieczysława Bekkera, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych.

Historie te uzupełniają nowe technologie i design. Specjalnie wykreowane grafiki, ekran transparentny, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który wszystkim pozwoli wytworzyć iskry i aktywować energię, dają poczucie kosmicznego doświadczenia. W to wszystko wplecione są polskie zdobycze kultury –  od kadrów z gier znanych na całym świecie jak Wiedźmin czy Cyberpunk, po sylwetki noblistów i laureatów Oskarów.

Całości wspaniałego spektaklu dopełniają wyjątkowe eksponaty:

  • Piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce – Mistrzów Europy z 2023 roku,
  • Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020,
  • Order Orła Białego,
  • Order Virtuti Militari,
  • Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika,
  • Chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.