Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Tradycyjne Wesele w Bodzentynie: Powrót do Przeszłości dzięki Zespołowi „Sorbin”

Tradycyjne Wesele w Bodzentynie: Powrót do Przeszłości dzięki Zespołowi „Sorbin”

Tradycyjne Wesele w Bodzentynie: Powrót do Przeszłości dzięki Zespołowi „Sorbin”

30 czerwiec 2024

29 czerwca w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie odbył się wyjątkowy spektakl, który przeniósł widzów w czasy dawnych, tradycyjnych wesel. Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz mieszkańcy Sorbina zorganizowali widowisko „Obrzęd weselny” w reżyserii Adama Młodawskiego, które wiernie odtworzyło weselne obrzędy regionu świętokrzyskiego. Na wydarzenie mieszkańców Bodzentyna i regionu zaprosiło Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michnowie. Kierownikiem zespołu „Sorbin” jest Halina Fidor, kierownikiem muzycznym Dariusz Figarski.

Wydarzenie rozpoczęło się tuż przed godziną 18:00 na Rynku Górnym w Bodzentynie. Stamtąd barwny i radosny orszak weselny, prowadzony przez kapelę, przemaszerował do Zagrody Czernikiewiczów.

Orszakowi licznie towarzyszyli mieszkańcy Bodzentyna i okolicy oraz turyści goszczący w miasteczku. 

Na miejscu, uczestników widowiska w imieniu organizatorów powitała prowadząca wydarzenie, dr Justyna Staszewska, kustosz z Mauzoleum w Michniowie. Wśród gości byli: reprezentująca  dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzynę Korus kierownik Działu Promocji i Marketingu MWK Beata Ryń, Magdalena Kopeć – kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum, burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek oraz dyrektor Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury Ewa Kołomanska.

O godz. 18.00 rozpoczęło się widowisko obrzędowe, który zostało z entuzjazmem przyjęte przez ponad 130 osobową publiczność. Przygotowane miejsca zostały wypełnione do ostatniego.

Spektakl rozpoczął się od momentu wprowadzenia panny młodej do domu pana młodego, co stanowiło centralny punkt tradycyjnych obrzędów weselnych. Podwórko Zagrody Czernikiewiczów i jego najbliższe otoczenie wypełniło się po brzegi widzami, którzy z ogromnym zainteresowaniem śledzili każdy element ceremonii.

Po zakończeniu widowiska, publiczność nagrodziła artystów kilkuminutowymi owacjami na stojąco, doceniając ich zaangażowanie i autentyczność przedstawienia. Następnie uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję oraz dołączyć do wspólnej zabawy i tańców, kontynuując weselne świętowanie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia, które pozwalają na nowo przeżyć magiczne chwile tradycyjnego wesela w Bodzentynie.

Po przedstawieniu odbył się degustacja tradycyjnych, wiejskich potraw regionalnych, następnie potańcówka z kapelą „Bliżyńskie Scyzoryki”.

Organizatorzy dziękują:

- Zespołowi Pieśni i Tańca „Sorbin” za fantastyczny wstęp;

- dyrektor MWK Katarzynie Korus za sfinansowanie przedstawienia;

- burmistrzowi MiG Bodzentyn Dominikowi Dudkowi za wsparcie organizacyjne i udział w wydarzeniu,

- Ewie Kołomańskiej, dyr. Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury
w Bodzentynie, za nieodpłatne udostępnienie nagłośnienia, namiotów, ławek
i krzeseł. Liczymy zarazem na wsparcie pani dyrektor przy organizacji kolejnych wydarzeń w Zagrodzie;

- Kamilowi Wilkoszowi za obsługę nagłośnienia i akustykę,

- Policji i OSP za zabezpieczenie trasy przemarszu korowodu,

- pracownikom Działu Technicznego Parku Etnograficznego w Tokarni za wykonanie podestu, który będzie służył organizacji kolejnych naszych wydarzeń.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenia w Zagrodzie Czernikiewiczów. Najbliższe to:

- 24 sierpnia – warsztaty ekologiczne dla całych rodzin z udziałem miedzy innymi Zespołu Sygnalistów RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Suchedniów, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach oraz edukatorów z Parku Etnograficznego w Tokarni;

- 31 sierpnia – I Przegląd Kapel Ludowych „Głos od Gór Świętokrzyskich”.

O szczegółach wydarzenia informować będzie na plakatach, na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Jacenty Kita/ Muzeum Wsi Kieleckiej