Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Spektakularny bolid przeleciał w nocy nad Bodzentynem - zdjęcia i widoe

Spektakularny bolid przeleciał w nocy nad gminą Bodzentyn - zdjęcia i wideo

Spektakularny bolid przeleciał w nocy nad gminą Bodzentyn - zdjęcia i wideo

02 lipiec 2024

W nocy z poniedziałku na wtorek, o godz. 00:09:39 (01-02.07.2024 r.), mieszkańcy regionu świętokrzyskiego mieli okazję zaobserwować na niebie przelot bardzo jasnego (-12 mag) meteorytu, który spłonął w ziemskiej atmosferze. Zjawisko to było również doskonale widoczne w naszej gminie. Jeden z mieszkańców Bodzentyna, Mateusz Roman, należący do Sieci Stacji Bolidowych Skytinel, uchwycił na materiale wideo przelot oraz eksplozję bolidu nad naszymi głowami.

Jak podaje oficjalny profil sieci Skytinel na Facebooku: "Meteor przeleciał niemal dokładnie pomiędzy nimi, więc nagrania były bardzo szczegółowe i pozwalały na precyzyjne ustalenie trajektorii. Do dyspozycji mieliśmy także kilka nagrań kontrolnych z nieco bardziej odległych lokalizacji - między innymi od naszych kolegów z Węgier, za co serdecznie dziękujemy! Obliczenia wykazały, że meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 95,42 km i pędził w kierunku Ziemi z prędkością początkową ~ 25 km/s. W trakcie swojego lotu, wyhamował do ~ 9 km/s oraz całkowicie spłonął na wysokości 38,45 km. Co za tym idzie, nie doprowadził do spadku meteorytów 

 
W czasie lotu, meteoroid kilkukrotnie rozbłysnął, co oznacza jego fragmentację. Najjaśniejszy błysk był zdecydowanie jaśniejszy od Księżyca w pełni (-12 mag), a świadkowie informowali o głuchym hałasie, który rozległ się po przelocie. To efekt fali uderzeniowej, związanej z naddźwiękową prędkością kosmicznego gościa 
Zanim trafił w naszą atmosferę, krążył po orbicie między Marsem a Jowiszem, jak znakomita większość planetoid w Układzie Słonecznym"

Jeśli Wasze urządzenia rejestrujące obraz coś nagrały zachęcamy do podzielenia się materiałem z Siecią Stacji Bolidowych Skytinel: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: https://www.facebook.com/skytinel