Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
81. Rocznica Pacyfikacji Michniowa: Hołd dla ofiar i pamięć o tragicznych wydarzeniach

81. Rocznica Pacyfikacji Michniowa: Hołd dla ofiar i pamięć o tragicznych wydarzeniach

81. Rocznica Pacyfikacji Michniowa: Hołd dla ofiar i pamięć o tragicznych wydarzeniach

13 lipiec 2024

Wczoraj, 12 lipca 2024 roku, w Dniu Pamięci Walk i Męczeństwa Wsi Polskich, w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów. Wydarzenie to stało się okazją do oddania hołdu mieszkańcom, którzy zostali brutalnie zamordowani przez niemieckich okupantów podczas drugiej wojny światowej.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Ewa Kołomańska oraz Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie Krzysztof Szafraniec i Kamil Stefańczyk. Wszyscy zgromadzeni złożyli hołd 204 mieszkańcom Michniowa, którzy zginęli w wyniku niemieckiej pacyfikacji 12 i 13 lipca 1943 roku.

W dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, niemieccy żołnierze przeprowadzili brutalną pacyfikację Michniowa. Z zimną krwią zamordowali 204 mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci, jako represję za współpracę z partyzantami. Wioska została doszczętnie spalona, a ocalałe budynki zniszczone. Michniów, podobnie jak wiele innych polskich wsi, doświadczył niewyobrażalnego cierpienia i stał się symbolem męczeństwa ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

Michniów, dzięki staraniom ocalałych i ich potomków, stał się miejscem upamiętnienia wszystkich polskich wsi, które ucierpiały podczas wojny. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest symbolicznym miejscem, które przypomina o tragedii setek wsi spacyfikowanych przez niemieckich okupantów. To tu każdego roku odbywają się uroczystości, które mają na celu zachowanie pamięci o ofiarach oraz edukowanie przyszłych pokoleń o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

W 2017 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 12 lipca, datę masowego mordu ludności cywilnej Michniowa, jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Jest to święto państwowe, które ma na celu oddanie czci wszystkim mieszkańcom polskich wsi, którzy cierpieli i ginęli w czasie wojny, a także podkreślenie ich wkładu w walkę o niepodległość.

Wczorajsze uroczystości w Michniowie były pełne wzruszeń i zadumy. Przemówienia, modlitwy oraz złożenie wieńców były wyrazem szacunku dla tych, którzy stracili życie w obronie wolności i godności ludzkiej. Obecność przedstawicieli lokalnych władz oraz mieszkańców gminy Bodzentyn świadczy o tym, że pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat jest wciąż żywa.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie pozostaje ważnym miejscem pamięci narodowej, przypominającym o ofiarach niemieckiej okupacji i bohaterstwie polskich wsi. Uroczystości takie jak ta, odbywająca się wczoraj, są kluczowe dla zachowania tej pamięci i przekazywania jej kolejnym pokoleniom.