Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Pasiak Świętokrzyskie - wczoraj i dziś w Zagrodzie Czernikiewiczów

Pasiak Świętokrzyskie - wczoraj i dziś w Zagrodzie Czernikiewiczów

Pasiak Świętokrzyskie - wczoraj i dziś w Zagrodzie Czernikiewiczów

21 październik 2024

W niedzielę 20 października, w malowniczej Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie, odbyła się niezwykle ważna dla regionalnej kultury konferencja zatytułowana „Pasiak świętokrzyski - wczoraj i dziś”. Wydarzenie to, zorganizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej, zgromadziło blisko pięćdziesiąt osób, w tym przedstawicieli świata nauki, kultury oraz lokalnych artystów. Wśród uczestników znalazła się m.in. Magdalena Kopeć, kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Wystawy promujące świętokrzyskie tradycje

Podczas konferencji otwarto dwie wystawy: „Ludzie z tradycją” – fotografię portretową autorstwa Grzegorza Sideł oraz malarską ekspozycję „Pasiak świętokrzyski dziś” autorstwa dr Karoliny Sideł-Kozieł. Obie wystawy doskonale ilustrowały nie tylko estetyczne walory pasiaka świętokrzyskiego, ale także jego rolę jako istotnego elementu lokalnej tożsamości. Na fotografiach Grzegorza Sideł uwiecznieni zostali lokalni twórcy ludowi, tacy jak Józefa Bucka, Beata Syzdół, Ula Wolska, Jadwiga Dulęba i Zofia Szafraniec, którzy od lat pielęgnują tradycje związane z tym wyjątkowym wzorem.

Pasiak świętokrzyski - dziedzictwo i sztuka

Konferencję otworzyła dr Karolina Sideł-Kozieł, prezentując efekty ponad rocznej pracy nad projektem „Pasiak świętokrzyski - wczoraj i dziś”, który realizowany był pod auspicjami Fundacji Pasiak Świętokrzyski. Jak podkreśliła, celem projektu było nie tylko ukazanie historii i tradycji świętokrzyskiego pasiaka, ale również zwrócenie uwagi na jego współczesne znaczenie i potencjał w nowoczesnej sztuce i rękodziele.

W ramach wydarzenia, w sali edukacyjnej Zagrody Czernikiewiczów, odbyły się prelekcje specjalistów. Nina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach przedstawiła referat pt. „Pasiak świętokrzyski w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”, podkreślając jego znaczenie w kontekście lokalnych zbiorów etnograficznych. Kolejny prelegent, Marian Rumin, omówił artystyczne reakcje na świętokrzyskie pasiaki, wspominając m.in. prace artystów takich jak Pierściński, Misiak, Bielecki czy Surowiec, którzy zainspirowani tym wzorem, wykorzystywali go w swojej twórczości.

Dr Karolina Sideł-Kozieł z kolei skupiła się na współczesnych interpretacjach pasiaka w referacie pt. „Pasiak świętokrzyski dziś”, ukazując jego dynamiczny rozwój oraz potencjał w nowoczesnym designie. Ostatnia prelekcja, Beaty Syzdół ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki, dotyczyła związku między tradycyjnym tkactwem a bodzentyńskim pasiakiem oraz wpisania tej tradycji na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Projekcje filmowe i dbałość o tradycję

Zwieńczeniem konferencji były projekcje filmów poświęconych tkaczkom z regionu, które przez lata kontynuowały tradycję ręcznego tworzenia pasiaków. Filmy te w pełni oddały zarówno piękno tego rzemiosła, jak i zaangażowanie, z jakim lokalne tkaczki pielęgnują tę cenną część dziedzictwa kulturowego.

Konferencja „Pasiak świętokrzyski - wczoraj i dziś” była wyjątkową okazją do spotkania środowisk zainteresowanych zachowaniem i promocją tradycji świętokrzyskiego wzornictwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział i aktywne podtrzymywanie kultury regionu, której pasiak jest nieodłącznym elementem.