Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Koncert Świąteczno-Noworoczny w Kościele Parafialnym w Bodzentynie - zaproszenie

Koncert Świąteczno-Noworoczny w Kościele Parafialnym w Bodzentynie - zaproszenie

Koncert Świąteczno-Noworoczny w Kościele Parafialnym w Bodzentynie - zaproszenie

08 styczeń 2025

W imieniu Proboszcza Parafii Bodzentyn oraz Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, Pana Dominika Dudka, serdecznie zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, o godzinie 11:00 w kościele Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bodzentynie. W roli tenora wystąpi Paweł Żurawski, a na organach zagra Tomasz Sokołowski. Obaj artyści to znane i cenione postacie na polskiej scenie muzycznej, występujące w prestiżowych miejscach w kraju. Sponsorem wydarzenia jest firma Akamit. 

Koncert Organowy w Kościele w Bodzentynie

Paweł Żurawski (Tenor) - łączy swoje pasje do muzyki i zawodów technicznych. Ukończył studia I stopnia na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku informatyka, a obecnie jest studentem wokalistyki na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie kształci się pod okiem prof. dr hab. Macieja Gallasa. Paweł swoją edukację muzyczną rozpoczął od muzyki instrumentalnej – ukończył II stopień szkoły muzycznej w klasie klarnetu i akordeonu. Swoje umiejętności artystyczne doskonalił na licznych kursach mistrzowskich m.in Janowieckie Interpretacje Muzyki im. Jakuba Walaska. W swoim dorobku artystycznym artysta posiada liczne nagrody na konkursach akordeonowych i wokalnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako solista współpracuje z zespołami takimi jak Cappella Marialis działająca przy Bazylice Mariackiej w Krakowie, Pro Musica Camerata, Zespół Chawira oraz VoctEnsamble, gdzie również współtworzy chóry i ansamble. Brał także udział w projekcie pod szyldem Capella Cracoviensis. Współpracuje również z orkiestrami, takimi jak Nadsańska Orkiestra Kameralna w Stalowej Woli, Orkiestra Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Gdyńska Orkiestra Symfoniczna. Paweł prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą ( m.in. w Czechach, Anglii, Hiszpanii). W jego repertuarze szczególne miejsce zajmują utwory sakralne, pieśni neapolitańskie oraz pieśni z repertuaru słynnych polskich tenorów, takich jak Jan Kiepura i Bogdan Paprocki. 

 

Tomasz Sokołowski - ur. w 2000 roku w Tarnobrzegu. Organista i gregorianista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu. W 2019 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskiego w Sandomierzu, w klasie organów Mariusza Rysia. Absolwent Wydziału Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w specjalności kantor-dyrygent. Ukończył także studia na tym samym wydziale w specjalności monodia liturgiczna. W latach 2022- 2024 stypendysta Rektora UMFC. Obecnie student Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 9-go roku życia prowadzi działalność organistowską. Jako organista posługiwał w dwóch tarnobrzeskich kościołach: w latach 2010-2019 w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w okresie 2016-2018 także parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Swoją grą w katedrze sandomierskiej uświetnił uroczystą Mszę Świętą z okazji jubileuszu dwusetlecia diecezji, sprawowaną w starszej formie rytu rzymskiego. Uczestniczył w kursach improwizacji i interpretacji muzyki organowej prowadzonych m. in. przez Tomasza Adama Nowaka, Wolfganga Seifena, Michała Dąbrowskiego, Damiana Skowrońskiego, Adama Kowalskiego, Karola Mossakowskiego. Jako pasjonat chorału i semiologii gregoriańskiej uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili: Alberto Turco, Johannes Berchmans Göschl, ks. Mariusz Białkowski, Susi Ferfoglia. Jest członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego (AISCGre). Pełniąc funkcję organisty i kantora, posługując w Środowisku Tradycyjnej Liturgii Łacińskiej Diecezji Sandomierskiej, równocześnie prowadząc męski zespół wokalny Schola Gregoriana Sandomiriensis, z którym w maju 2023 rokunagrał płytę, rejestrując średniowieczny repertuar gregoriański z rękopisów kapituły katedralnej w Sandomierzu. Obecnie jego badania nad śpiewem gregoriańskim koncentrują się wokół zbiorów muzycznych sandomierskich sióstr benedyktynek. Z jego inicjatywy w 2021 roku sprowadzono i zamontowano organy piszczałkowe służące podczas liturgii w rycie przed soborowym w kościele podominikańskim w Klimontowie.

Grafika: freepik.com