Przejdź do głównej treści
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Uroczystość poświęcenia nagrobka Stanisławy Domoradzkiej w Bodzentynie

Uroczystość poświęcenia nagrobka Stanisławy Domoradzkiej w Bodzentynie

Uroczystość poświęcenia nagrobka Stanisławy Domoradzkiej w Bodzentynie

08 maj 2025

7 maja 2025 roku w atmosferze zadumy i pamięci odbyła się uroczystość poświęcenia odrestaurowanego nagrobka śp. Stanisławy Domoradzkiej, ofiary niemieckiego terroru z czasów II wojny światowej. Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w intencji Stanisławy Domoradzkiej oraz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn, którzy zginęli z rąk nazistowskich oprawców. Nabożeństwo upamiętniające 82. rocznicę tragicznej śmierci Domoradzkiej odbyło się w kościele parafialnym, gromadząc lokalną społeczność, władze, uczniów i harcerzy.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali na Cmentarz Parafialny w Bodzentynie, prowadzeni przez poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Oddziału AK "Wybranieccy" ze Wzdołu Rządowego oraz harcerzy z Bodzentyna. Po drodze złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych mieszkańców gminy, znajdującym się przy Kościele Świętego Ducha.

Uroczystość na cmentarzu poprowadziła Pani Anna Radek z IPN, która przypomniała tragiczne losy Stanisławy Domoradzkiej, urodzonej 10 lutego 1901 roku w Bodzentynie. 4 maja 1943 r. została ona zamordowana przez niemieckich żołnierzy wracających z Celin, gdzie wcześniej zginęli trzej mieszkańcy tej wsi: Stanisław Nowocień, Stefan Putkowski i Bolesław Wzorek. Stanisława Domoradzka stała się ofiarą niemieckiego terroru jedynie dlatego, że znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Odnowieniem jej grobu zajął się Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

  • Pani Małgorzata Stadnik z rodziną - krewni Stanisławy Domoradzkiej,
  • Pani Anna Leżańska - Komisarz rządowy Miasta i Gminy Bodzentyn,
  • Pan Paweł Wikło - Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn,
  • Pani Ewa Kołomańska  - Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie,
  • Pani Teresa Bzymek - Radna Rady Miejskiej
  • Pan Jan Reklewski - Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego z delegacją,
  • Pan Mirosław Gębski - Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego,
  • Pan Jakub Ryba - przedstawiciel krakowskiego oddziału Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
  • Pan Michał Rachtan - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna

Po oficjalnych wystąpieniach ksiądz Jakub Suchecki z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM w Bodzentynie poprowadził modlitwę i pobłogosławił nagrobek. W modlitwie wspomniano nie tylko śp. Stanisławę Domoradzką, ale także Stefana Putkowskiego, Stanisława Nowocienia, Bolesława Wzorka oraz wszystkie ofiary niemieckiego totalitaryzmu.

Na zakończenie tej części uroczystości uczestnicy złożyli wieńce, kwiaty i znicze przy odnowionym grobie. Jako pierwsi hołd oddali członkowie rodziny Stanisławy Domoradzkiej. Prowadząca, w imieniu IPN, podziękowała wszystkim obecnym, w szczególności delegacjom szkół podstawowych ze Wzdołu Rządowego i Leśnej Starej Wsi, harcerzom z 9. Drużyny Harcerskiej oraz 46. Drużyny Wędrowniczej z Bodzentyna, wraz z ich opiekunami: phm. Janem Świderskim i przewodniczką Ingą Świderską.

Część uczestników udała się również do Celin, gdzie wspólnie zapalono znicze przy mogile upamiętniającej  Stefana Putkowskiego, Stanisława Nowocienia i Bolesława Wzorka – ofiar tej samej niemieckiej zbrodni z maja 1943 roku.

Uroczystość stanowiła nie tylko akt pamięci o ofierze sprzed lat, ale także wyraz troski o pielęgnowanie historii lokalnej oraz szacunku wobec tych, którzy zginęli w imię wolności.