
„100 lat to za mało” – Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole
„100 lat to za mało” – Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole
Pod hasłem „100 lat to za mało” 29 czerwca 2025 roku we Wzdole odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole – wyjątkowej lokalnej inicjatywy, której działalność od stu lat wzbogaca życie społeczne i kulturalne naszej społeczności. Jak podkreślali zaproszeni goście oraz sami członkowie KGW, tak długi okres aktywności to ogromny sukces, powód do dumy, ale również zobowiązanie do dalszego kultywowania i pielęgnowania tej pięknej tradycji. Mamy nadzieję, że Koło przetrwa kolejne 100 lat - a z pewnością dłużej.
Współorganizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Swoje wsparcie oraz patronat nad wydarzeniem przekazali również: Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie, Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz europoseł Adam Jarubas.
Obchody rozpoczęły się punktualnie o godz. 12:00 Mszą Świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wzdole-Kolonii. Proboszcz ks. Stanisław Picheta modlił się za zmarłych członków Koła, którzy przez lata tworzyli i rozwijali tę wspólnotę, a także za wszystkich obecnych, którzy kontynuują ich dzieło. W nabożeństwie czynnie uczestniczyli członkowie KGW w pięknych, tradycyjnych strojach - śpiewali pieśni oraz czytali fragmenty liturgii. Modlitwą objęto również Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” - nieodłączną część historii KGW.
Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli na boisko przy Zespole Szkół we Wzdole Rządowym, gdzie czekała udekorowana scena, miejsca dla gości oraz stoiska z jedzeniem i napojami przygotowane przez zaprzyjaźnione Koła Gospodyń: z Dąbrowy, Ściegnian, Wolan spod Łysicy oraz Siekierna. Dla najmłodszych zorganizowano dmuchańce, mobilną lodziarnię, gry i zabawy z animatorami, a także punkt mierzenia ciśnienia. Nie zabrakło też grilla przygotowanego przez OSP Wzdół oraz wyjątkowej wystawy historycznej, dokumentującej działalność KGW na przestrzeni dekad.
Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się o godz. 14:00 od podziękowań dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - współorganizatora uroczystości. Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się również: Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie, Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz europoseł Adam Jarubas.
W trakcie oficjalnych przemówień życzenia składali m.in.: minister Marzena Okła-Drewnowicz oraz wicewojewoda Michał Skoniecki. Wręczyli oni Kołu pamiątkowe prezenty i podziękowania za długoletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności. Szczególnie wzruszającym momentem było uhonorowanie byłych i obecnych członków KGW - wielu z nich, mimo podeszłego wieku, wciąż pozostaje związanych z Kołem i jego inicjatywami.
Kolejne życzenia przekazali: radny powiatu Dariusz Świetlik, burmistrz Bodzentyna Dominik Dudek oraz przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego - Józef Szczepańczyk, Danuta Skrzeczyna i Janusz Wojowski. Szczególne wyróżnienie – medal z okazji 50-lecia członkostwa w PSL - otrzymała pani Maria Miziewicz.
Gratulacje i pamiątkowy grawerton przekazał także przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału ARiMR - Artur Pejas. Życzenia złożyła również komisarz rządowa Miasta i Gminy Bodzentyn Anna Leżańska oraz dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury - Ewa Kołomańska.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpili: Dziecięcy Zespół Ludowy „Świętokrzyskie Nutki”, nowo powstały zespół ze Wzdołu, KGW Dąbrowianie, Stowarzyszenie „Wilków Nasz Dom”, Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie”, KGW Ściegnianie, KGW Psarzaneczki „Wolanie Spod Łysicy” oraz zespół Tip-Top. Między występami na scenie pojawiali się zaproszeni goście, m.in. europoseł Adam Jarubas oraz Piotr Matan - pełnomocnik wojewody ds. współpracy z lokalnymi społecznościami.
W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz, m.in.: radni Rady Miejskiej w Bodzentynie: Stanisław Marek Krak, Kamil Stefańczyk, Krzysztof Szafraniec, Jacek Przeworski oraz sekretarz miasta Paweł Wikło.
Tuż przed ostatnim koncertem – występem zespołu „Niepokonani” - na scenie zaprezentowały się jubilaci: Wzdolskie Kołowrotki. Artyści przedstawili obrzęd ludowy „U powroźnika”. Spektakl został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Impreza zakończyła się koncertem zespołu „Niepokonani”, a zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Wspaniała pogoda, uśmiechy uczestników oraz atmosfera wspólnoty i dumy z lokalnej tradycji sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Wzdołu i całej gminy Bodzentyn.
Podziękowania
Organizacja jubileuszu 100-lecia KGW we Wzdole nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania kierujemy do:
-
Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole oraz Stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki - głównych organizatorów wydarzenia,
-
Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie,
-
Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn,
-
europosła Adama Jarubasa,
-
Wojewody i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego,
-
Starosty Powiatu Kieleckiego,
-
oraz wszystkich Kół Gospodyń i Stowarzyszeń, które wsparły wydarzenie swoją obecnością i pomocą.
Obchody 100-lecia Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole pokazały, jak ogromna siła drzemie w lokalnej społeczności. Tradycja, która trwa od wieku, nie tylko łączy pokolenia, ale inspiruje i buduje naszą wspólnotową tożsamość. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą równie piękne chwile i że Koło Gospodyń Wiejskich we Wzdole pozostanie symbolem pracowitości, gościnności i kulturowego dziedzictwa regionu.