Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Nasze reprezentacje na regionalnych przeglądach i konkursach

XI Przegląd Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego i VII Powiatowy Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego odbył się tym razem na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Gminę Bodzentyn godnie reprezentowali: Kapela Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki oraz KGW "Leśnianie" z Leśnej.

 

W XI Przeglądzie Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego oprócz naszej kapeli uczestniczyli: Kapela Ciekoty z gminy Masłów, rodzinna kapela Korbanów, Wincentowianie, Piekoszowianie, Bęczkowianie, Chełmowianie, Kapela Bielińska, Kapela z Kakonina, kapela z Łopuszna, soliści - Agata Sałata i Edward Banatowicz z Bielin, Eugeniusz Karbownik i Henryk Cacak z Piekoszowa. Kapela Świętokrzyskie Jodły z solistką Lucyną Lipczyńską zaprezentowała 3 utwory ze swojego bogatego repertuaru. Po ilości braw można stwierdzić, że był to bardzo udany występ. Wszystkie kapele pokazały się z jak najlepszej strony i dlatego też jury zdecydowało o jednakowym nagrodzeniu uczestników.

Natomiast w VII Powiatowym Konkursie na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego wzięło udział 17 gmin. Każda mogła zgłosić dwie potrawy. W konkursie znalazły się razem 24 potrawy. To potrawy tradycyjne, związane ściśle ze swoim regionem, oceniany był smak, estetyka podania. KGW "Leśnianie" z Leśnej przygotowali Klopsiki po leśniańsku. Sekretnym składnikiem oprócz przepysznego mięsa i grzybów była zapomniana w kuchni polskiej kasza gryczana, która dodawała potrawie niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Oprócz przepysznych klopsików można było posmakować również potraw innych zespołów m.in.- KGW Lipowiczanie z gminy Chęciny przygotowało Ziemniaki po lipowsku, KGW Bieliny - Pajdę ziemniaczaną z warzywami, Jolanta Sztorc z KGW Echo Łysicy z gminy Bieliny - Bieliński krupnik, KGW Chełmce z gminy Strawczyn - Chełmieckie tarciuchy i Zupę furmana, KGW Chełmowianki - Brosiki, KGW Mirocice - Gozły ziemniaczane, KGW Modrzewianki - Jasiowe dyndzolki (wszystkie trzy koła z gminy Nowa Słupia), Zespół Macierzanka z Miedzianej Góry - Mech i Smarowidło, KGW Szewczanki - Krupy z pokrzywą, Zespół Obrzędowy Kowalanki - Cierzniówkę w barszczu z pajdą chleba (obydwie grupy z gminy Sitkówka-Nowiny), KGW Wola Łagowska z Łagowa- Kapustę z grochem, KGW Snochowice z gminy Łopuszno - Prazoki, KGW Rykoszyn z gminy Piekoszów - Podpiwek ze Starej Wsi, KGW Nowa Huta z gminy Raków - Barszcz rakowski na "Zacynce", , Zespół Jaworzanki z gminy Zagnańsk - Kapusta po nasemu, czyli Jaworzańska, oraz Prazoki-Pecoki, KGW Słopiec gminy Daleszyce - Kocioki, KGW Żurawinki z gminy Mniów - Kotlety z ziemniaka z sosem borowikowym, KGW Leszczyny z gminy Górno - Kurę w cieście z papryka i szpinakiem, Gospodarstwo Agroturystyczne Nad wodą z gminy Masłów - Kucmiok po ciekocku i Sałatkę z dyni.

Nasze zespoły jak zwykle dały nam powody do dumy . Gratulujemy sukcesów i czekamy na kolejne prezentacje.

Źródło: Danuta Skrzczyna - Dyrektor MGCKiT w Bodzentynie