Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Ultramaratończycy z ZSP Nr 1 w Bodzentynie

W tym roku zaczynamy nietypowo relację z II Pucharu Gór Świętokrzyskich Festiwalu Biegowego SabatKrajno 2016. Otóż pierwszy raz w historii szkoły możemy pochwalić się ogromnym osiągnięciem, którego dokonali Norbert Grudzień – uczeń II klasy i tegoroczny absolwent Ernest Niemaszewski. Chłopcy ukończyli trasę ultramaratonu wynoszącą 45km po Górach Świętokrzyskich. Norbert uzyskał imponujący czas 4:13:55 natomiast Ernest przybiegł na metę z czasem 4:37:56. Po raz pierwszy również doświadczeni biegacze, którzy rozpoczęli starty w biegach długodystansowych pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego szkoły p. Magdaleny Tusień-Kuzki i p. Marcina Lesisza ukończyli bieg górski „Zbója Kaka” na dystansie ponad 23km.

Tymi śmiałkami byli Ania Pankowska, Mariusz Pankowski i Mikołaj Kępiński. Tuż po biegu wszyscy stwierdzili „nigdy więcej” jednak po krótkiej regeneracji sił jednogłośnie oznajmili, że była to świetna przygoda, próba sił, charakteru i niezapomniane przeżycie, które na pewno powtórzą. Ponadto Mariusz Pankowski ukończył trasę w czasie 2:28:14 i będąc najmłodszym uczestnikiem biegu został nagrodzony pokaźnym pucharem za zajęcie I miejsca w swojej kategorii wiekowej.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się
biegiem pod nazwą "Od Watykanu do Wulkanu", który odbył się w Alei Miniatur w Sabat Krajno. Start biegu był na Placu Świętego Piotra, a meta obok wulkanu Etna. Uczestnicy mieli do pokonania pod górę dystans około 800 metrów. Reprezentację szkoły stanowili tegoroczni absolwenci: Mateusz Świetlik, Adam Pocheć, Mikołaj Kępiński i Ernest Niemaszewski, który z czasem 00:02:09 zajął I miejsce w tym biegu.

Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na bieg nocny „Górala Świętokrzyskiego” na dystansie 6km w którym wzięło udział aż 137 osób. Jako pierwszy z naszej drużyny do mety dobiegł Norbert Grudzień z czasem 00:25:45, następnie Ernest Niemaszewki 00:27:34, Adam Pocheć 00:29:22, Szymon Marzec 00:30:31, Mariusz Pankowski 00:32:52, Mateusz Świetlik 00:34:16, Dawid Kasprzyk 00:34:25, Angelika Pytel 00:38:14, Michał Bielat 00:38:53 Mikołaj Kępiński 00:39:25, Edyta Niewczas 00:39:58, Paula Kłusek 00:40:51, Natalia Zwolińska 00:42:21, Beata Łakomiec 00:51:02, Wiktoria Świerczyńska 00:53:46, Weronika Łapka 00:53:47, Michalina Biskup 00:53:47 i Klaudia Kuropatwa 00:55:27. W biegu tym nagrodzono Angelikę Pytel i Norberta Grudnia za zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych.

11 czerwca 2016 roku  odbył się drugi dzień festiwalu biegowego. Od samego rana młodzież szkoły zaangażowana była w przygotowanie i organizację biegów dla dzieci i młodzieży, w których wzięło udział ponad 120 uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. O godz. 12.00 tradycyjnie próbowaliśmy pobić Rekord Guinnesa w ilości osób przebranych za czarownice. Sandra Koszarska została nagrodzona za swoją kreatywność związaną z ciekawym przebraniem i w nagrodę otrzymała bon pieniężny w wysokości 250zł na usługi kosmetyczne. Pani Magda Tusień-Kuzka wystartowała w konkurencji zjazdu na tyrolce i zajęła w konkursie III miejsce.

Następnie nadszedł czas  na bieg główny „Baby Jagi” na dystansie 10km. W biegu wzięło udział 127 osób w tym 8 uczniów z LO Bodzentyna. Trasa biegu górskiego była bardzo wymagająca i nie można było się spodziewać osiągnięcia tzw. „życiówek” Wyniki naszej reprezentacji przedstawiały się następująco: Norbert Grudzień 00:41:43 Ernest Niemaszewski 00:43:09,  Adam Pocheć 00:46:36, Dawid Kasprzyk 00:53:56, Szymon Marzec 01:02:04, Paula Kłusek 01:02:21, Mateusz Świetlik 01:10:17, Michał Bielat 01:10:18, Edyta Niewczas 01:10:47. Po ciężkich bojach w swoich kategoriach wiekowych miejsca na podium zdobyli: dziewczęta - I miejsce Paula Kłusek, II miejsce  Edyta Niewczas,  chłopcy - I miejsce Norbert Grudzień, III miejsce Ernest Niemaszewski. „ Był to mój drugi bieg na dystansie 10km i jestem szczęśliwa, że udało mi się go przebiec w takim czasie. Będę dalej trenować aby w przyszłym roku mieć jeszcze lepszy wynik” powiedziała uczennica z I klasy Paula Kłusek.

Tegoroczną nowością jest również start kolejnego nauczyciela szkoły p. Marcina Lesisza w biegu na dystansie 6km. Zdopingowany przez młodzież zdecydował się na pokonanie trasy tuż przed samym startem wspólnie z nauczycielkami szkoły p. Agnieszką Łapką i p. Magdaleną Tusień-Kuzką, która tradycyjnie startowała również w biegu na dystansie 10km i zadebiutowała w biegu górskim na dystansie 23km.

Podsumowując nasz udział w II Pucharze Gór Świętokrzyskich jednogłośnie stwierdzamy iż każdy z nas kończąc którykolwiek z biegów był sam dla siebie zwycięzcą. Nie ważne czy stanął na podium czy też nie… ważne, że spróbował i pokonał własne słabości…