Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Meleksem po Bodzentynie i regionie

Ekologiczny Tour Przewodnik to nowa atrakcja turystyczna, która pojawiła się niedawno w naszym mieście. Podróż meleksem, który jest pojazdem napędzanym energią elektryczną umożliwia w bardzo ciekawy sposób zwiedzanie najbliższych okolic Bodzentyna. Meleks podróżuje na trzech trasach pomiędzy Bodzentynem, Świętą Katarzyną, Nową Słupią oraz Świętym Krzyżem. Podczas podróży turystom towarzyszy audio przewodnik w języku angielskim lub polskim.

Pierwsza trasa zwana "Śladami biskupa Bodzanty" i jest to wycieczka głównie po Bodzentynie i trwa około 60 minut. Kolejna to "Trasa Aktywna" trwająca blisko 180 minut i prowadząca przez Świętą Katarzynę - Wilków - Bodzentyn - Świętą Katarzynę. Ostatnia z możliwych ścieżek to "Trasa Łysogórska" rozpoczynająca i kończąca się w Bodzentynie a prowadząca przez Nową Słupię, Święty Krzyż oraz Świętą Katarzynę. Czas trwania ostatniej trasy to 180 minut. Podczas przejażdżki meleksem słuchając przewodnika turyści mogą poznawać historię miejscowości oraz posłuchać legend związanych z regionem. Na pokładzie jednego pojazdu mieści się maksymalnie 13 osób. Zwiedzanie meleksem jest możliwe przez siedem dni w tygodniu w okresie wiosenno-jesiennym od godziny 10:00 do 18:00 natomiast w okresie letnim pomiędzy 10:00 a 20:00. Dla chętnych jest możliwość wynajęcia meleksa na określone godziny, odebranie turystów z miejsc zakwaterowania oraz ustalenie indywidualnej trasy. Celem realizacji projektu jest polepszenie atrakcyjności turystycznej regionu Bodzentyna oraz Nowej Słupi. Taki rodzaj turystyki jest szczególnie atrakcyjny dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dla rodziców z małymi dziećmi, którzy chcą szybko, wygodnie i zarazem ciekawie zwiedzać nasz przepiękny region. Opłata za bilet różni się w zależności od trasy jaką wybierze turysta. Cena biletów ulgowych zaczyna się od poziomu 9 zł/os. a normalne 14 zł/os. Przewoźnik honoruję kartę dużej rodziny, umożliwia zakup biletów grupowych oraz rodzinnych 2+2. 

Projekt Ekologiczny Tour Przewodnik jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz z programu „Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością”, który ma na celu korzystać z potencjału regionu dla jego aktywizacji i rozwoju.Więcej o programie  oraz Promują walory Gór Świętokrzyskich i okolic

Więcej szczegółów na stronie zwiedzaniemeleksem.pl.

Źródło: inf. własna/sejmik.kielce.pl