Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

„Rok Szermentowskiego” w ZSP Nr 1 w Bodzentynie

ZSP Nr 1 w Bodzentynie rok szkolny 2016/2017 ustanowił „Rokiem Szermentowskiego”, ponieważ 6 września minęła okrągła, 140 - sta rocznica śmierci malarza - patrona Liceum Ogólnokształcącego. Obchody zainaugurowano uczestnictwem w lekcji „Cudze chwalicie, swego nie znacie” o malarstwie artysty, przeprowadzonej przez pracowników Muzeum Narodowego w Kielcach.

6 i 7 września około 80 uczniów ZSP Nr 1 i delegacja uczniów z Gimnazjum im. J. Piwnika Ponurego odbyła wycieczkę do Muzeum Narodowego w Kielcach. Najpierw uczestniczono w zajęciach edukacyjnych na temat twórczości J. Szermentowskiego. Lekcja odbyła się w sali, w której zgromadzono obrazy malarza i jego mecenasa – F. Kostrzewskiego. Prowadząca przedstawiała postać artysty jako prekursora realizmu i miłośnika ziemi świętokrzyskiej, a następnie wspólnie ze zwiedzającymi dokonała analizy obrazu pt. „Widok Sandomierza od strony Wisły”. Po zajęciach edukacyjnych zwiedzono wnętrza XVII – wiecznego Pałacu Biskupów Krakowskich oraz ogrody pałacowe.

W pierwszym dniu wycieczki uczniów i ich opiekunów swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn - p. D. Skiba, byli dyrektorzy ZSP Nr 1 w Bodzentynie - S. Rachtan z córką i p. M. Rachtan z żoną Krystyną - emerytowaną nauczycielką języka angielskiego.

W związku z obchodami „Roku Szermentowskiego” zaplanowano dalsze inicjatywy. Będą to między innymi: konkurs wiedzy o życiu i twórczości malarza i konkurs na reprodukcję wybranego dzieła. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zapewniamy dobrą zabawę i atrakcyjne nagrody.

Źródło: LO Bodzentyn