Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Bodzentyńscy licealiści wywalczyli wicemistrzostwo Polski

9 września grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie wyruszyła na Ogólnopolskie Zawody w Dwuboju Obronnym rozgrywane w Bydgoszczy. Mimo zmęczenia podróżą zawodnicy znaleźli siły na popołudniowy  trening kontrolny przeprowadzony na bydgoskiej strzelnicy. W tym roku postanowili zostawić w siedzibie Ligii Obrony Kraju w Kielcach wieloletnią, wysłużoną już broń sportową iskorzystać z karabinków Gospodarzy zawodów.

10 września wspólnie z trenerami p. Marcinem Lesiszem oraz p. Magdaleną Tusień-Kuzką udali się na poligon wojskowy, gdzie miały zostać przeprowadzone zawody w konkurencjach marszobiegu bojowego oraz pojedynku strzeleckiego.

Do rywalizacji stanęło aż 14 województw z całej Polski. Najlepsi z najlepszych…,  wybrani w eliminacjach wojewódzkich przyjechali setki kilometrów, by tego dnia zmierzyć się z biegiem terenowym, strzelaniem do opadających tarcz i rzucie granatem. Doskonałe przygotowanie kondycyjne jakie zaprezentowali uczniowie szkoły i klubu ULKS „Jodła” Bodzentyn wzbudziło ogromny podziw wśród obserwatorów rywalizacji sportowej. W marszobiegu bojowym dziewcząt najlepsza okazała się Anna Pankowska, która zajęła IV miejsce w kraju. W pierwszej dziesiątce uplasowała się najmłodsza zawodniczka drużyny – Joanna Jankowicz, której odległość rzutu granatem zrobiła ogromne wrażenie na sędziach zawodów. Filarem damskiej drużyny była również Angelika Wasik – doświadczona zawodniczka z lat ubiegłych, która okazała się niezawodna w konkurencji pojedynków strzeleckich. Drużynowo dziewczęta zajęły II miejsce w kraju w konkurencji marszobiegu bojowego, natomiast w pojedynku strzeleckim uplasowały się w połowie stawki.

Prawdziwe mistrzostwo pokazali chłopcy. Ernest Niemaszewski został Mistrzem Polski w marszobiegu bojowym, Adam Pocheć stanął na III miejscu podium, a tuż za nim ze stratą zaledwie 2 sekund uplasował się Dominik Rubinkiewicz. Mimo, iż każdy z chłopców biegał 2-3 rundy karne po nietrafnym strzale, to forma fizyczna ukształtowana podczas wielokrotnych udziałów w biegach długodystansowych, które w ostatnim czasie stały wizytówką szkoły, pokazała, że w tej konkurencji żadne z województw nie dorówna świętokrzyskiemu. Dzięki temu drużyna chłopców zajęła I miejsce w konkurencji marszobiegu bojowego. Pojedynki strzeleckie w wykonaniu mistrzów potwierdziły jedynie wysoką formę i poziom wyszkolenia zespołu. Zaledwie jeden przegrany pojedynek dał drużynie chłopców II miejsce w kraju.

Mimo ogromnych tradycji i sukcesów w tej dyscyplinie sportu, szkoła od dwóch lat nie posiada strzelnicy na broń palną oraz magazynu broni. Maleńkim krokiem było uzyskanie uprawnień instruktorskich ze strzelectwa sportowego oraz pozwolenia na dysponowanie bronią i amunicją przez nauczycieli wychowania fizycznego szkoły, którzy na co dzień pracują z młodzieżą jak również utworzenie pneumatycznej strzelnicy sportowej w jednej z sal lekcyjnych. Sześciostanowiskowa strzelnica cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i pozwala kształcić podstawowe umiejętności związane z nauką strzelania wśród uczniów klas o profilu policyjno - prawnym oraz służy treningom dla uczniowskiego klubu sportowego. Czekając na odbudowę otwartej strzelnicy, która kiedyś mieściła się przy szkole wierzymy, że Wicemistrzostwo Polski które zdobyli uczniowie małego, bodzentyńskiego ogólniaka to przedsmak wymarzonego zwycięstwa w przyszłym roku.