Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Obchody 154 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w Bodzentynie i Wzdole Rządowym (zdjęcia i wideo)

Centralne Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego to dla Bodzentyna i regionu ważne wydarzenie. Co roku jest ono upamiętniane w postaci kolejnych edycji Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r. oraz różnego rodzaju obchodów. W tym roku obchodzimy 154 rocznicę pamiętnego powstania. Warto pamiętać, że w Powstaniu Styczniowym wzięło udział około 100 mieszkańców Bodzentyna i jest to bez wątpienia powód do dumy. Tegoroczne obchody rozpoczęły się w piątek w Szydłowcu a do naszej gminy dotarły w sobotę około godziny 12:00 podczas wejścia marszu do Wzdołu Rządowego. Następnie marsz powędrował do Bodzentyna, gdzie zakończyły się sobotnie uroczystości.

Obchody rozpoczęły się we Wzdole Rządowym. Tu chwilę po godzinie 12:00 przybył marsz, którego celem było dotarcie do szkoły im. Wybranieckich. Uczestnicy marszu zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez Dyrektora Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym Janusza Wojkowskiego, Wiceburmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Andrzeja Jarosińskiego oraz Radnych ze Wzdołu - Jolantę Moskwę i Stanisława Chrzęszczyka. Podczas dalszej części obchodów zostały wręczone upominki od organizatorów marszu dla Dyrektora Janusza Wojkowskiego oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych biorących udział w wydarzeniu. Kilka minut później uczniowie pierwszej klasy gimnazjum we Wzdole zaprezentowali zebranej widowni jasełka w nieco innej formie niż te, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Młodzi artyści pokazali jak mogłoby wyglądać Boże Narodzenie na dworcu kolejowym wśród ubogich. Na zakończenie obchodów we Wzdole zebrani goście w sali gimnastycznej podzielili się wspólnie opłatkiem a następnie udali się na posiłek. Wymarsz w stronę Bodzentyna rozpoczął się około godziny 14:00.

Dalsza część Centralnych Obchodów 154 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r. rozpoczęła się tuż po godzinie 15:00 przed Urzędem Miasta i Gminy Bodzentyn, gdzie do marszu dołączyły poczty sztandarowe, przedstawiciele Miasta i Gminy Bodzentyn z Burmistrzem Dariuszem Skibą, Sekretarzem Wojciechem Furmankiem, Dyrektorem Miejsko - Gminnego Centum Kultury i Turystyki Marcinem Sikorskim oraz wieloma mieszkańcami Bodzentyna, którzy wspólnie zechcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. O godzinie 15;15 Marsz Szlakiem Powstańców ruszył ulicami miasta w kierunku Rynku Górnego prezentując oddziały Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuławów Śmierci. Na Placu Żwirki dołączyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn, która poprowadziła defiladę na miejsce dalszych obchodów.

Uroczystości na Rynku Górnym rozpoczęły się od odegrania Hymnu Polski  oraz powitania zaproszonych gości przez Burmistrza Dariusza Skibę. Wśród nich znaleźli się m.in. radni Rady Powiatu Kieleckiego - Janusz Wojkowski i Andrzej Michalski, Burmistrz Miasta i Gminy Szydłowiec Artur Ludew, radna Rady Miasta Szydłowiec Anna Majstrak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów Dariusz Miernik, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suchedniowie Łukasz Gałczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Adrian Malinowski, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Stefan Rachtan oraz Harcerze działający przy MGCKiT w Bodzentynie, Dyrektorzy Szkół z MiG Bodzentyn, Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn, Poczty Sztandarowe i mieszkańcy Bodzentyna. Specjalne podziękowania od Burmistrza naszego miasta powędrowały do Daniela Wosia, który jest jednym z organizatorów XXIV Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r., Związku Strzeleckiego „Strzelec”, grup Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuławów Śmierci, Świętokrzyski Warkocz oraz grupie ze Staszowa.

Po przywitaniu gości i oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przedstawiciel marszu wręczył Burmistrzowi naszego miasta medal za pomoc w corocznym organizowaniu marszu na terenie naszej gminy. W następnej części wydarzenia głos zabierali zaproszeni goście m.in. Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury prof. Urszula Oettingen. Kilkoro uczestników wydarzenia otrzymało Odznaki Kapituły za uczestnictwo w wielu edycjach Marszu Szlakiem Powstańców. W trakcie wydarzenia odbyło się również oficjalne zaprzysiężenie adeptów Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz odczytano apel poległych  Rekonstrukcji  Historycznej Pułk Żuławów Śmierci, którzy również oddali salwę honorową. Na koniec uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Wybuch Powstania Styczniowego na Rynku Górnym oraz w innych miejscach w całym mieście. Zapraszamy na zdjęcia i wideo z całego dnia znajdujące się poniżej. 

[widgetkit id="14" name="154 rocznica Powstania Styczniowego 2017"]