Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

IX Festiwal Wędrowania 2017 - relacja, zdjęcia i wideo

Pierwszy weekend sierpnia w Bodzentynie należał do IX Festiwalu Wędrowania. Tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się w dniach 5 i 6 sierpnia w Szkole Wrażliwości w Kapkazach oraz Leśniczówce w Dąbrowie Dolnej, będąca siedzibą Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica“. Poniżej prezentujemy relacje, zdjęcia i wideo z tego wydarzenia. 

Organizatorzy zaproponowali, jak co roku, ciekawy i urozmaicony program, wspierany i wzbogacony przez zaprzyjaźnionych twórców, artystów oraz zaproszonych gości. W Szkole Wrażliwości uzupełnieniem Festiwalu był równolegle toczący się projekt "Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi", skierowany do dzieci z okolicznych wsi. Projekt miał na celu połączenie elementów edukacji przyrodniczej, kulturowej oraz wskazanie dzieciom możliwości zabaw oraz ciekawego spędzania czasu w terenie. Celem było też uwrażliwienie na bezcenną rolę Kapkaskich Źródlisk, jako miejsca wartego opieki i troski. Powstała w ramach projektu Gra Terenowa, zaplanowana i realizowana przez dzieci pod okiem instruktorów,  była ważnym elementem obu dni festiwalowych w Kapkazach.

Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczęła wzmiankowana Gra Terenowa, nazwana, podobnie jak cały projekt, "Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi". Jednocześnie na terenie Szkoły Wrażliwości w Kapkazach, w gospodarstwie Ewy i Mariusza Kosmalskich – Skowerskich udostępniono wystawy prac plastycznych i rękodzieła pod nazwą "FolkDrabina".

 Batiki Urszuli Wolskiej, prace tkackie Beaty Syzdół, ceramika Ewy Skowerskiej oraz połączone techniki fushing'u (szkła artystycznego), tkactwa i batiku Danuty i Lecha Kochańskich upiększyły formą, fakturą i kolorami przestrzeń gospodarstwa.

Po zakończeniu gry rozbawieni goście mogli posłuchać szeregu różnorodnych koncertów. Ludowymi piosneczkami cieszyli wszystkich członkowie zespołu Koła Gospodyń Wiejskich "Zagórzanki". Klimatyczne muzykowanie na trawie zaprezentował zespół "Echa". Pod wieczór na estradzie w stodole odbyły się koncerty zespołu "Gędzi Chór" oraz specjalnego gościa Festiwalu, artysty krakowskiej Piwnicy pod Baranami, Piotra "Kuby" Kubowicza wraz z zespołem. Wieczór zwieńczyła swobodna, muzyczno taneczna zabawa w rytm melodii granych przez zespół "DaOrientacja".

Przez cały dzień w Szkole Wrażliwości w Kapkazach pojawiały się różnorodne smakołyki, przygotowane przez zaprzyjaźnione gospodynie. Można było do woli raczyć się wodą źródlaną z Kapkaskich Źródeł, bardzo przydatną w upalny dzień.

W godzinach popołudniowych, równolegle do wydarzeń w Kapkazach, odbywały się w Dąbrowie Dolnej warsztaty śpiewu alikwotowego "Gałęzen" oraz pokaz organicznych obiektów świecących.

Drugi dzień Festiwalu w Kapkazach rozpoczęła w ponownie Gra terenowa. Cały czas także w gospodarstwie Szkoła Wrażliwości można było podziwiać wystawy plastyczno - rękodzielnicze.

Wczesnym popołudniem dla dzieci młodszych i starszych odbyła się akcja plastyczna Sypanki Piaskowe – "Mistyczna Para Łado i Leli". Dzieci mogły też cieszyć się baśniowym spektaklem "Wesołe zajączki".

Popołudnie drugiego dnia wypełniły urozmaicone muzyką i obrazem opowieści orientalne "Indie – Subkontynent Magiczny", na które zaprosili wszystkich chętnych członkowie Kamyk Studio.

Goście Dąbrowy Dolnej mogli ponownie wziąć udział w warsztatach śpiewu alikwotowego, trwała także wystawa Organicznych obiektów świecących.

Ciekawy program Festiwalu Wędrowania przyciągnął, jak co roku, wielu zaprzyjaźnionych lub zupełnie nowych Wędrowców. Wydarzenia w Kapkazach trwały do późnego popołudnia w niedzielę, drugiego dnia Festiwalu. Były smakołyki, woda źródlana, spotkania, rozmowy, wzajemne poznawanie się, wymiana i radosne świętowanie. Odwiedziło Kapkazy wielu gości, wśród nich pan Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba z rodziną, pani radna Jolanta Moskwa z mężem.... Sumarycznie w ciągu dwóch dni Festiwalu spędziło tu krótszy lub dłuższy czas ok. 500 osób, przyjaciele, turyści, z regionu, różnych stron Polski, ale i zza granicy.

W projekcie "Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi" brały udział dzieci z pobliskich wsi: Wzdołu, Zagórza, Zaskala oraz Wiącki.

Przygotowania do Festiwalu oraz elementy projektu "Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi", a także sam IX Festiwal Wędrowania dokumentowały kielecki stacje TV. 

Cały bogaty program IX Festiwalu Wędrowania zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu, zaś wspierającymi byli: UMiG Bodzentyn, Urząd Marszałkowski w Kielcach, Narodowe Centrum Kultury, Bardzo Młoda Kultura, WDK Kielce, Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej, Centrum Edukacyjne Szklany Dom.

Dziękujemy!

I ja tam byłam, wodę źródlaną piłam, cudnie się bawiłam.... Zapraszamy za rok!

W imieniu Organizatorów,
Hanna Świątkowska

Źródło:http://www.tvswietokrzyska.pl/powiat-kielecki/bodzentyn/item/23513-festiwal-wedrowania-juz-po-raz-dziewiaty.html