Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Nexera Cyfryzacja Gminy Bodzentyn trwa!

Studenci ze stolicy udokumentowali bodzentyńskie zabytki

Od 13 do 15 września w Bodzentynie gościła grupa 20 studentek i studentów kierunków Historii Sztuki oraz  Ochrony Dóbr i Środowiska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przyjechali w ramach realizacji programu „Udany Start” dofinansowanego ze środków UE.

Studenci, pod okiem wykładowców, wykonywali dokumentację zabytkowych obiektów. Zarówno tych, z których Bodzentyn słynie – jak ołtarz główny czy nagrobek biskupa Krasińskiego, jak i mniej znanych np.: znajdujących ich uznanie chorągwi bractw cechowych, XIX wiecznych pomników nagrobnych na cmentarzu parafialnym a wreszcie i cmentarzu żydowskim. Akademiccy specjaliści od zabytków zwrócili uwagę na jego świetnie utrzymanie, efekt zaangażowania zarówno księdza proboszcza jak i wielu mieszkańców miasta.

Nasi goście ze szczególnym uznaniem wyrażali się właśnie o aktywności oraz gościnności księdza proboszcza dr. Leszka Sikorskiego. Docenili jego zaangażowanie i wkład w ochronę miejscowych zabytków oraz otwartość i życzliwość. Podjęli również współpracę ze znawcą i popularyzatorem lokalnej historii Wojciechem Kalwatem, który przybliżył im historię miasta. Z dużym uznaniem odnieśli się do współczesnego wyglądu miasta, troski jaka jest wkładana w zachowanie jego charakteru. Jedynie z nostalgią wspominali - ci z nich, którzy Bodzentyn odwiedzali przed laty – zieleń na rynku górnym, której zdaje się nieco brakować w dzisiejszym jego wyglądzie. Smakosze zaś  oczarowanie byli smakiem miejscowego pieczywa.

Ze strony uniwersytetu studentami opiekowali się dr hab. Anna Sylwia Czyż, prodziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera dyrektorka Instytutu Historii Sztuki i jej zastępczyni dr Magdalena Tarnowska oraz dr Bartłomiej Gutowski, który jest kierownikiem projektu. 

[widgetkit id="144" name="Studenci UKSW"]

Autor: B. Gutowski