Uniwersytet Trzeciego Wieku wystartował w Bodzentynie
Uniwersytety Trzeciego Wieku tworzone są przeważnie dla osób znajdujących się w wieku poprodukcyjnym. Głównym celem działania UTW jest poprawa życia osób starszych oraz zmobilizowanie ich do działania i aktywnego spędzania czasu poza domem. Tego typu zajęcia dodatkowo umożliwiają zdobycie nowych umiejętności ale również są miejscami spotkań. Wychodząc na przeciw seniorom również Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn postanowił zorganizować tego typu uniwersytet na terenie naszej gminy. Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę 26 listopada o godzinie 15:00 w sali Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki przy Rynku Górnym.
Pierwsze zajęcia zorganizowane w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyciągnęły pełną salę widzów, którzy z chęcią wzięli udział w zajęciach i zostali do samego końca. Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba wraz z Dyrektorem Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcinem Sikorskim.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stworzony dla ludzi, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu i robić coś więcej niż spędzanie czasu w swoich domach wśród bliskich. Jako Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn chcemy zaproponować seniorom coś innego, coś co pomoże integrować większą część społeczeństwa nie tylko miasta Bodzentyn ale również całej gminy poprzez warsztaty spotkania z różnymi środowiskami i czynne uczestnictwo w zajęciach UTW - mówił Burmistrz Dariusz Skiba.
- Otwieramy Uniwersytet Trzeciego Wieku, który ma państwu wypełnić wolny czas ale równeż umożliwić dalszy rozwój i poznawanie naszego regionu. Jesteśmy w środku Gór Świętokrzyskich i w ramach UTW chcemy te góry podziwiać i poznawać dalej - dodał Dyrektor Marcin Sikorski.
Pierwszy dzień na uniwersytecie został podzielony na dwie części. Pierwsza cześć należała do wykładowcy z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - dr Cezarego Jastrzębskiego. Jego niemal godzinny wykład pt: „Osobliwości Gór Świętokrzyskich” dotyczył historii Gór Świętokrzyskich lecz nie była to zwykła historia a opowieść o tym czym są nasze góry, jak powstały i co możemy zobaczyć na ich terenie pod względem geograficznym i geologicznym. Podczas swojego wystąpienia dr Jastrzębski opowiedział o tym m.in. co wyróżnia nasze góry spośród innych, dlaczego są takie wyjątkowe oraz mówił o miejscach i wydarzeniach, które wpłynęły na zmiany podręczników i historii na całym świecie. Był to wyjątkowy i ciekawy wykład, którego można by słuchać w nieskończoność. Druga część dnia była bardziej rozrywkowa. Na scenie zaprezentowali się Wit Chamera oraz Marek Fiałkowski - muzyk, wokalista, autor tekstów, którzy swoim śpiewem i anegdotkami umilali wieczór przybyłym seniorom. To były wyjątkowe zajęcia, które przyciągnęły pełną salę uczestników.
Na koniec zajęć zaplanowano dyskusję o tym co się działo podczas spotkania oraz o tym jak według uczestników powinny wyglądać dalsze wykłady, czy odpowiada im forma prowadzonych zajęć i o ewentualnych pomysłach jakie można realizować w czasie spędzonym na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Przewodniczącym Rady UTW został Pan Józef Lesisz, natomiast jej członkami Krystyna Grosicka, Jan Zygadlewicz, Janina Obara, Teresa Bzymek, Zofia Gliwa, Maria Drobniak oraz Ludwik Dulęba. Zadaniem Rady będzie decydowanie o programie kolejnych spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dziękujemy za liczne przybycie na pierwsze zajęcia. Mamy nadzieję, że na kolejne spotkania o których będziemy informować na bieżąco będzie obecnych tyle samo a nawet i więcej osób.