Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

XXV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych ponownie w Bodzentynie

Rocznice Powstania Styczniowego na naszym terenie co roku są uroczyście obchodzone przez wielu mieszkańców gmin, którzy chętnie uczestniczą w 16 kilometrowym Marszu Śladami Powstańców Styczniowych. Nie inaczej było 20 stycznia tego roku. To wtedy setki osób wyruszyły w drogę z Suchedniowa do Bodzentyna, aby wspólnie uczcić historię jaka działa się 155 lat temu. 

 

Marsz rozpoczął się o godzinie 7:30 w Suchedniowie od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła. Tuż po mszy uczestnicy marszu udali się w kierunku Bodzentyna, gdzie po drodze przy krzyżu przedpowstańczym odbyły się dalsze uroczystości. Blisko 400 uczestników marszu, wśród których znajdowali się członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" z wielu miast Polski, strzelcy z Litwy, grupy rekonstrukcyjne,  mieszkańcy gminy Suchedniów oraz Bodzentyna o godzinie 9:30 udali się w drogę na Rynek Górny do Bodzentyna. Po drodze zatrzymali się na krótki odpoczynek w Michniowie oraz w Zespole Szkół im. Oddziału Armii Krajowej - Wybranieccy we Wzdole Rządowym, gdzie wzięli udział w jasełkach oraz podzielili się symbolicznie opłatkiem.

Uczestnicy marszu wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn Dariuszem Skibą, który przeszedł całą trasę dotarli do Bodzentyna kilkanaście minut po godzinie 15:00. Przed budynkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego na maszerujących czekały poczty sztandarowe, przedstawiciele władz na czele z Sekretarzem UMiG w Bodzentynie Wojciechem Furmankiem, Radnymi Rady Miejskiej w Bodzentynie, harcerze, Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju oraz mieszkańcy gminy.

Dalsza część obchodów odbyła się na Rynku Górnym w Bodzentynie.W drodze na Rynek Górny do marszu przyłączyła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna. Chwilę po dotarciu marszu na Rynek nadszedł czas na powitanie przybyłych gości przez Burmistrza Dariusza Skibę, podziękowania za przybycie oraz przemowy w wykonaniu Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Zuba i Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek. Podczas obchodów na Rynku Górnym odczytano list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

Tuż po oficjalnej części wydarzenia Komendant Marszu Daniel Woś wręczył Krzyże „XXV Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn” za kilkukrotne przejście trasy, medale otrzymały też osoby i instytucje zasłużone dla kultywowania tradycji marszuZa wieloletnie zaangażowanie w organizację Marszu zostali uhonorowani: Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn – odznaczenie odebrał Burmistrz Dariusz Skiba, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie i Szkoła Podstawowa im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie.

Na zakończenie już tradycyjnie pod tablicą Powstania Styczniowego zostały zapalone znicze oraz złożone kwiaty i wiązanki. Odczytano apel poległych, a "Żuawie śmierci" oddali salwę honorową.

Marsz 1
Marsz 2
Marsz 3
Marsz 4
Marsz 5
Marsz 6
Marsz 7
Marsz 8
Marsz 9
Marsz 10
Marsz 11
Marsz 12
Marsz 13
Marsz 14
Marsz 15
Marsz 16
Marsz 17
Marsz 18
Marsz 19
Marsz 20
Marsz 21
Marsz 22
Marsz 23
Marsz 24
Marsz 25
Marsz 26
Marsz 27
Marsz 28
Marsz 29
Marsz 30
Marsz 31
Marsz 32
Marsz 33
Marsz 34
Marsz 35
Marsz 36
Marsz 37
Marsz 38
Marsz 39
Marsz 40
Marsz 41

Zdjęcia: MGCKiT,wideo:http://tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-kielecki/item/25600-maszerowali-z-suchedniowa-do-bodzentyna-aby-uczcic-pamiec-powstancow-styczniowych.html