Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Tak Bodzentyn świętował 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

To już 227 lat odkąd w Polska jako pierwsza w Europie, a druga na świecie uchwaliła swoją Konstytucję. Jak co roku w trzeci dzień maja mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn spotykają się na uroczystych obchodach aby wspólnie świętować tą wyjątkową rocznicę. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:0 od Mszy Świętej, a następnie odbyła się część artystyczna w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. 

Tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja są szczególne ponieważ w tym rok świętujemy również 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się tuż przed godziną 10:00 od przejścia pocztów sztandarowych spod budynku MGCKiT do kościoła parafialnego w Bodzentynie. Tam podczas uroczystej Mszy Świętej ksiądz mówił o tym jak ważna jest historia i pamięć o naszych przodkach i dziejach ponieważ to jest nasza tożsamość i nie wolno o tym zapominać.

Po zakończeniu części kościelnej przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Bodzentyna poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele władzy samorządowej z Burmistrzem Dariuszem Skibą na czele, Dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych na terenie gminy, radni, sołtysi, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Bodzentyna udali się wspólnie do sali MGCKiT na część artystyczną. W tej części na początku odegrany został Mazurek Dąbrowskiego a następnie Dyrektor MGCKiT Marcin Sikorski wraz z Burmistrzem Dariuszem Skibą przywitali zebranych gości i zaprosili na dalszą część świętowania. 

Jako pierwsza na scenie pojawiła się pani prof. Urszula Oettingen, która odczytała list od jednego z senatorów oraz przedstawiła historię Konstytucji 3-go Maja 1791 roku. Swoje miejsce w wydarzeniu miała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna, która zagrała krótki koncert melodii patriotycznych. Na sam koniec na scenie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego w Bodzentynie, którzy przedstawili patriotyczną akademie, podczas której dali popis pięknego tańca Poloneza. Ostatnim etapem świętowania było złożenie symbolicznych kwiatów pod tablicą wiszącą na budynku MGCKiT i Biblioteki w Bodzentynie. 

 

MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG
MG