Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Bodzentyn miodem płynący

Kiedyś mówiło się, że Polska jest krajem miodem i mlekiem płynąca a dziś Bodzentyn stara się powrócić do historii i pomóc pszczołom i pszczelarzom aby miodu oraz pasiek w naszym regionie było jak najwięcej. Tegoroczna druga edycja Świętokrzyskich Dni Miodu przyciągnęła na Rynek Górny w Bodzentynie znacznie większą ilość osób niż przed rokiem, które zainteresowane są pszczelarstwem i uwielbiają miód. Przez blisko 10 godzin na Rynku Górnym oraz w sali Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie działo się bardzo dużo począwszy od wykładów poprzez gry i zabawy do pokazów i degustacji miodów. 

 

II Świętokrzyskie Dni Miodu w Bodzentynie rozpoczęły się już o godzinie 9:00 od rozstawienia się pierwszych stoisk ze sprzętem i miodami. Po 90 minutach rozpoczęła się pierwsza oficjalna cześć wydarzenia, którą zapoczątkował dr Bogdan Konopka, który przed pełną salą MGCKiT wygłosił wykład na temat najgroźniejszych chorób zakaźnych pszczół.

Punktualnie w południe w kościele parafialnym w Bodzentynie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta towarzysząca wydarzeniu. Uroczyste otwarcie II Świętokrzyskich Dni miodu odbyło się o 13:30, podczas którego na scenie pojawili się gospodarze a wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn - Dariusz Skiba oraz Dyrektor Miejsko - Gminnego centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie - Marcin Sikorski. Ponadto na scenę został zaproszony Sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego - Bartłomiej Petrowski, Andrzej Dąbrowski oraz Iwonę Łodo ze Świętokrzyskiego Związku Pszczelarskiego, Bogdana Konopkę, który wygłaszał wykład o chorobach pszczół oraz Barbarę Czerwińska przedstawicielkę jednego z posłów ziemi Świętokrzyskiej. 

Organizatorzy w kilku słowach powitali zebraną publiczność i podkreślili rolę pszczół i pszczelarzy w naszym życiu.

Szanowni państwo, chciałbym wyrazić ogromny podziw dla pszczelarzy, którzy tak chętnie na nasze hasło i pomysł przybyli na II Świętokrzyskie Dni Miodu. Wydarzenie to odbywa się w mieście, które ma klimat średniowieczny co pokazują mieszczą się niedaleko trwałe ruiny zamku, które przypominają nam, że na tym terenie oraz terenie całego kraju działy się rzeczy ważne. Cieszymy się, że pszczelarze doceniają nasz trud i chęci promocji ochrony pszczół i miłość pszczelarzy do pracy z pszczołami. W naszym życiu bardzo ważne jest aby pamiętać o tym, że to własnie dzięki pszczołom mamy zdrowie i życie płynące z ich pracy. Dziękuję wszystkim przybyłym pszczelarzom i pracownikom, którzy dbają o pasieki i życzę aby ten dzień spędzili Państwo w miłym klimacie i atmosferze dla promocji i rozwoju pracy z pszczołami. - mówił podczas uroczystego rozpoczęcia Burmistrz Dariusz Skiba. 

Po krótkim otwarciu nadszedł czas na wręczenie brązowych, srebrnych oraz złotych odznaczeń dla kilku osób za wybitny wkład w rozwój pszczelarstwa. Odznaczenia zostały wręczone przez delegata Polskiego Związku Pszczelarskiego, którego kapituła wybrała odznaczone osoby. 

Podczas dalszej części wydarzenia odbywały się gry i zabawy, konkurs plastyczny dla dzieci wykłady, pokazy wirowania miodu oraz wiele innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Organizatorami wydarzenia było Miasto i Gmina Bodzentyn, Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach.

Patronaty honorowe nad wydarzeniem objął Polski Związek Pszczelarzy, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Serdecznie zapraszamy.

[widgetkit id="184" name="II Św Dni Miodu 2018"]