Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
ścieżka edukacyjna Śladem kolejki wąskotorowej

Czas wyruszyć w podróż ścieżką edukacyjną „Śladem kolejki wąskotorowej”

Wraz ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym zachęcamy do odwiedzania nowo powstałej ścieżki edukacyjnej „Śladem kolejki wąskotorowej”. Nowa trasa oddana kilkanaście dni temu o długości ponad 16 kilometrów łączy ze sobą Świętą Katarzynę z Nową Słupią. Ścieżka jest na ten moment udostępniona jedynie dla ruchu pieszego. Na jesień planowane jest otwarcie jej również dla rowerzystów. Aby skorzystać z nowej trasy należy wcześniej zakupić bilet przy wejściu do ŚPN. 

Przyrodniczo - kulturowa ścieżka edukacyjna „Śladem kolejki wąskotorowej” jest ulokowana wzdłuż szlaku, którym prowadziła zagnańska kolejka wąskotorowa. Na torach tej trasy przewożono ludzi w wagonach towarowo - osobowych, drewno do Zagnańska, od 1930 roku również rude (m.in. pirytu) z kopalni „Staszic” w Rudkach oraz piasek. Kres funkcjonowania kolejki wąskotorowej nadszedł w 1960 roku. Od tamtej pory zniknęły z jej trasy tory oraz inne elementy infrastruktury. Jednak równie wiele pozostało. Na ponad 16 kilometrowym odcinku znajduje się choćby leśny kamieniołom, pozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5 metrów, czy Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego.

Trasa przebiegająca w całości przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego będzie nie lada gratką dla turystów kochających świętokrzyskie lasy, otaczającą przyrodę oraz spokój i ciszę. Na ścieżce oddalonej od miast i ulic spotkać będzie można wiele więcej elementów infrastruktury edukacyjno - turystycznej i wyposażenia przygotowanego przez pracowników ŚPN. Na tablicach pojawią się informacje m.in. o kolejce wąskotorowej oraz otaczającej przyrodzie. Nadal będą trwać na niej również prace takie jak montaż barierek na mostach, które w najbliższej przyszłości pozwolą otworzyć ścieżkę dla ruchu rowerowego (dopóki ŚPN oficjalnie nie otworzy szlaku dla ruchu rowerowego za wjazd rowerem na trasę grozi mandat). Po drodze turyści mogą odpoczywać na specjalnie wytyczonych przystankach edukacyjnych, na których pojawią się informacje o charakterystycznych roślinach ale również o wydarzeniach historycznych czy też historii samej kolejki. 

Na ścieżkę edukacyjną „Śladem kolejki wąskotorowej” można dostać się wchodząc w Świętej Katarzynie (wejście do Parku na szlak niebieski do Bodzentyna) oraz w Nowej Słupi (przy wejściu do Parku szlak niebieski tzw. Droga królewska).  

ścieżka edukacyjna Śladem kolejki wąskotorowej  ścieżka edukacyjna Śladem kolejki wąskotorowej  ścieżka edukacyjna Śladem kolejki wąskotorowej  ścieżka edukacyjna Śladem kolejki wąskotorowej

Warto również przypomnieć, że Gmina Bodzentyn otrzymała dofinansowanie na realizację projektu budowy ścieżki rowerowej w Świętej Katarzynie, przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego wzdłuż drogi wojewódzkiej 752. Dodatkowo w ramach projektu w Świętej Katarzynie powstanie zabudowa miejsc obsługi rowerzystów taka jak: ławki, stół, tablice edukacyjno - informacyjne, stojaki na rowery oraz wiata. Całkowite szacunkowe koszty realizacji projektu „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, wyniosą 3.123.187,00 zł, z czego przyznana kwota dofinansowania to 2.654.807,95 zł.

Budowane odcinki trasy:

Źródło: inf. własna/ŚPN/fot. ŚPN

Świętokrzyski Park Narodowy, Szlaki piesze