Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
76. rocznica pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

76. rocznica pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

Co roku powracamy myślami do chwil sprzed 76 lat kiedy to 25 maja 1943 roku pluton żandarmerii niemieckiej pod dowództwem Alberta Schoustera otoczył wioskę i pod groźbą zabicia przeprowadzili mieszkańców na łąkę przy drodze. Tam żołnierze wybrali 20 mężczyzn w wieku od 20 do 55 lat i ich zamordowali. Te trudne momenty sprzed wielu lat do dziś wywołują łzy i poruszenie wśród mieszkańców Woli Szczygiełkowej ale również całej naszej społeczności.

Tego dnia zginęła również w pobliżu domu kobieta Iwan Anna. Ciała 21 ofiar hitlerowskiego terroru zebrano i pochowano w mogile zbiorowej naprzeciw szkoły w miejscu, gdzie stoi krzyż upamiętniający rozstrzelanych 25 maja 1943 roku.

To właśnie w tym miejscu od wielu lat organizowana jest uroczystość religijno – patriotyczna z Mszą Św. w intencji mieszkańców Woli poległych podczas II wojny światowej. 26 maja 2019 roku w uroczystości z okazji 76 rocznicy pacyfikacji Woli Szczygiełkowej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn p. Dariuszem Skibą, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Teresą Bzymek oraz radnymi Rady Miejskiej w Bodzentynie. W uroczystości uczestniczył również Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie p. Marcin Sikorski i przedstawiciel Rady Powiatu p. Wojciech Kózka. Msze Świętą w intencji poległych z Woli Szczygiełkowej odprawił proboszcz Parafii Dębno ks. Marian Jakubowski. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele z rodzin pomordowanych, nauczyciele, dzieci i dorośli mieszkańcy Woli Szczygiełkowej i okolicy. Organizatorami uroczystości byli: Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Bogusława Jankowicz, sołtys miejscowości Wola Szczygiełkowa p. Aneta Jarosińska oraz Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa z Zespołem Wolanie spod Łysicy na czele z p. prezes Bożeną Wyglądacz. Po uroczystej Mszy Św. w miejscach pamięci złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze, jako wyraz hołdu i pamięci o tych, którzy oddali swe życie za „współbraci’’ i Ojczyznę.

 

Bożena Wyglądacz, 
Bogusława Jankowicz

Wola Szczgiełkowa, Pacyfikacja