76. rocznica pacyfikacji Woli Szczygiełkowej
Co roku powracamy myślami do chwil sprzed 76 lat kiedy to 25 maja 1943 roku pluton żandarmerii niemieckiej pod dowództwem Alberta Schoustera otoczył wioskę i pod groźbą zabicia przeprowadzili mieszkańców na łąkę przy drodze. Tam żołnierze wybrali 20 mężczyzn w wieku od 20 do 55 lat i ich zamordowali. Te trudne momenty sprzed wielu lat do dziś wywołują łzy i poruszenie wśród mieszkańców Woli Szczygiełkowej ale również całej naszej społeczności.
Tego dnia zginęła również w pobliżu domu kobieta Iwan Anna. Ciała 21 ofiar hitlerowskiego terroru zebrano i pochowano w mogile zbiorowej naprzeciw szkoły w miejscu, gdzie stoi krzyż upamiętniający rozstrzelanych 25 maja 1943 roku.
To właśnie w tym miejscu od wielu lat organizowana jest uroczystość religijno – patriotyczna z Mszą Św. w intencji mieszkańców Woli poległych podczas II wojny światowej. 26 maja 2019 roku w uroczystości z okazji 76 rocznicy pacyfikacji Woli Szczygiełkowej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn p. Dariuszem Skibą, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Teresą Bzymek oraz radnymi Rady Miejskiej w Bodzentynie. W uroczystości uczestniczył również Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie p. Marcin Sikorski i przedstawiciel Rady Powiatu p. Wojciech Kózka. Msze Świętą w intencji poległych z Woli Szczygiełkowej odprawił proboszcz Parafii Dębno ks. Marian Jakubowski. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele z rodzin pomordowanych, nauczyciele, dzieci i dorośli mieszkańcy Woli Szczygiełkowej i okolicy. Organizatorami uroczystości byli: Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Bogusława Jankowicz, sołtys miejscowości Wola Szczygiełkowa p. Aneta Jarosińska oraz Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa z Zespołem Wolanie spod Łysicy na czele z p. prezes Bożeną Wyglądacz. Po uroczystej Mszy Św. w miejscach pamięci złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze, jako wyraz hołdu i pamięci o tych, którzy oddali swe życie za „współbraci’’ i Ojczyznę.
Bożena Wyglądacz,
Bogusława Jankowicz