Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Święta Katarzyna

Święta Katarzyna – "perła" Gór Świętokrzyskich

To ulubiona przez turystów miejscowość położona u stóp Łysicy (612 m n.p.m.) najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich, 7 km od Bodzentyna, z trzech stron otoczona Puszczą Jodłową.

Podania mówią, że istniała tu kiedyś pogańska świątynia, w której później mieszkali pustelnicy, pełniący jednocześnie funkcję przewodników dla osób odwiedzających ten piękny zakątek Polski. Z czasem miejsce pustelni zajął klasztor. Najpierw zbudowany przez benedyktynów ze Świętego Krzyża, później zaś na jego miejscu w latach 1471-1478 biskup krakowski Jan Rzeszowski ufundował kościół i klasztor dla zakonu bernardynów (później sióstr bernardynek). Po licznych pożarach kościół ten stracił swój stylowy charakter i zmniejszyły się jego wartości zabytkowe. Nie mniej jednak wyłaniająca się z lasu wieża, która góruje nad wierzchołkami drzew sprawia ogromne wrażenie dla turysty, który po raz pierwszy zawita w te strony.

Na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się kilka kapliczek. Jedna z nich to kapliczka  z XVIII  w, w której w 1882 r. podpisał się Stefan Żeromski. Jak wieść niesie, to w tej kapliczce umarł powstaniec z ,,Syzyfowych prac”, a jego mogiła znajduje się przed kapliczką. Kolejna to kapliczka Św. Franciszka, przy której bije owiane legendą źródełko. Mieszkańcy pijący wodę ze źródełka cenią jej smak i właściwości lecznicze. W pobliżu kapliczki w okresie międzywojennym został ustawiony pomnik z podobizną Stefana Żeromskiego - piewcy piękna tego skrawka ziemi z cytatem: ,,Puszcza jest niczyja. Nie moja ani twoja, ani nasza, Jeno Boża. Święta”. Miejscem upamiętniającym fakt zamordowania przez hitlerowców w 1943 roku mieszkańców Świętej Katarzyny i okolic jest pomnik usytuowany nieopodal źródełka Świętego Franciszka.

Ta malowniczo położona miejscowość to miejsce, gdzie przecinają się szlaki turystyczne. Tędy biegnie popularny szlak autokarowy wokół Łysogór,  pieszy wiodący przez Łysicę, na Święty Krzyż oraz w przeciwnym kierunku Krajeńskim Grzbietem na Radostową do przełomu Lubrzanki.

Będąc w Świętej Katarzynie, nie można nie odwiedzić  Muzeum Minerałów i Skamieniałości i Szlifierni krzemienia pasiastego. Prywatna kolekcja, jedna z największych w Polsce, zawierająca ciekawe okazy z całego świata, Polski, a także Gór Świętokrzyskich. Wyeksponowano tu zarówno minerały pospolite (skałotwórcze) jak odmiany kwarcu i skaleni, rudy metali, jak i te najrzadsze oraz najszlachetniejsze: rubiny, szafiry, szmaragdy, itp. Skamieniałości od najstarszych sprzed ponad 500 mln lat, do kości zwierząt plejstoceńskich sprzed kilkunastu tysięcy lat. Dużą atrakcją jest 100 kg okaz kryształu górskiego z Arkansas, wielokrotnie nagradzana, unikatowo szlifowana kolekcja krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich, wielkie geody agatowe  i ametystowe, kolekcja malachitów z Konga oraz unikatowe amonity i łodziki.. Od maja 2008 muzeum udostępnia do ogólnego zwiedzania szlifiernię krzemienia pasiastego oraz zaprasza na pokaz szlifowania tego regionalnego kamienia jubilerskiego.

Muzeum jest otwarte codziennie od 9.00 do19.00 w sezonie wycieczkowym i turystycznym. Poza sezonem jest otwierane na żądanie w tych samych godzinach.
Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie
ul. Kielecka 20, 26-010 Bodzentyn
tel. 041 311 21 16, 0501 282 697


Źródło: bodzentyn.pl