Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Wilków

  • e-bodzentyn
  • Okolice

Wilków

Obok Św. Katarzyny znajduje się malowniczo położona w Dolinie Wilkowskiej miejscowość Wilków. Dzięki funduszom unijnym powstał tu piękny zalew o powierzchni 10,4 ha wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą tj.: plażą, ścieżką rowerową, oświetleniem, ławeczkami, drogą  dojazdową, oraz rozległym parkingiem. Spacerując wokół zbiornika, tuż przy ścianie lasu tworzącego otulinę ŚPN możemy podziwiać roztaczający się wspaniały widok na Łysicę.

Przebiega tędy czerwony szlak rowerowy "Przez Góry Świętokrzyskie": Cedzyna - Mąchocice - Ciekoty - Wilków - Bodzentyn - Tarczek - Łomno - Mirocice - Nowa Słupia - Grzegorzowice - Janowice - Biskupice - Zochcinek - Opatów. Razem  83,8 km 

Zobacz cały szlak dostępny tutaj! 

Zalew Wilków.

Zbiornik powstał w 2005 r na rzece Lubrzance. Jest to ładnie zagospodarowany zalew w województwie świętokrzyskim o powierzchni ok. 10 ha lustra wody, niegłęboki, dwuczęściowy, łączący się pod metalowym mostkiem od południowej strony. Leży przy trasie Kielce - Św. Katarzyna, zaraz za zalewem w Ciekotach. Głębokość wody to ok. 2.5 m a najgłębiej jest pod tamą. Mniejsza odnoga za mostkiem jest mocno zarośnięta i jeszcze płytsza, wiosną ryby wpływają tam na tarło a później często tam zaglądają. Na zbiorniku masowo występuje leszcz, ale sporo jest dużego szczupaka, okonia, karpia i amura. Cały zalew pięknie oświetlony, z ławeczkami i koszami na śmieci, alejki są wyłożone kolorową kostką. Codziennie jest sprzątany. Jest niewielka plaża. Zaraz za tamą zbudowano przyjemny, duży parking, oraz postawiono dwa toy toye. Ogólnie za wygląd, należą się władzom zalewu słowa uznania, lecz jako zbiornik wędkarski jest mały, wąski i niezadrzewiony. Od kilku lat, systematycznie zarybiany, to ryb nie brakuje i już trafiają się większe sztuki, więc warto nad niego zajrzeć, lub wybrać się na dłuższy wypad. Miejsc noclegowych jest sporo. Dojazdu nad samą wodę nie ma, samochód na nocnej zasiadce trzeba zostawić na parkingu, ewentualnie zakwaterować się w agroturystyce.

Zalew w Wilkowie, to także strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, gdzie w ciszy i spokoju można łapać promienie słoneczne i zażywać  kąpieli wodnej pod okiem wyszkolonych ratowników.

 

Źródło: rybybezkitu.pl, bodzentyn.pl