Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Zbiórka krwi dla Pauliny Bernatek

Paulina potrzebuje naszej pomocy - oddaj krew - uratuj życie i zdrowie

Jak wszyscy doskonale już wiemy 14 października na rondzie w Bodzentynie doszło do tragedii, w której poszkodowana została 23 - letnia Paulina Bernatek, mieszkanka naszego miasta. Na dzień 17 października Paulina znajduje się na oddziale intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, jej stan lekarze określają jako stabilny lecz krytyczny i niestety istnieje bezpośrednie zagrożenie jej życia. Paulina musi zostać przetransportowana do specjalistycznego ośrodka na Śląsku, gdzie lekarze podejmą walkę o jej nogę, aby to uczynić niezbędne są duże ilość krwi. Poniżej niezbędne informacje jak można pomóc Paulinie. Najnowsze aktualizacje będą pojawiały się u góry strony i będą oznaczane datą oraz godziną.

Aktualizacje:

- 14:41 31:10.2019 r. - Podziękowania od rodziny Pauliny Bernatek dla osób zaangażowanych w pomoc. 

podziękowania Paulina Bernatek

- 13:38 31:10.2019 r. Kilka słów od Klaudii, siostry Pauliny:

"W imieniu rodziny proszę Was również Kochani o modlitwę, żeby cały proces przeszczepów i późniejszych zabiegów/operacji ortopedycznych przebiegł pomyślnie, a także by nie wyszły po drodze żadne niebezpieczne zagrażające Pauliny życiu komplikacje🙏🙏🙏

Wszystkim Ludziom, którzy robią tak wiele z myślą o mojej ukochanej siostrze Paulinie pragnę z całego serca podziękować❤️❤️❤️ Mam nadzieję, że dobroć jaką okazujecie Paulinie i tym samym naszej rodzinie wróci do Was ze zdwojoną siłą ❤️❤️❤️

🔸Na koniec pragnę jeszcze powiedzieć parę słów na temat mojej siostry Pauliny, która jest przytomna, ale z uwagi na to, że proces leczenia jakiemu jest poddawana wymaga wiele wysiłku od jej organizmu, jest ona bardzo obolała i tym samym bardzo zmęczona. Paulina przebywa na Oddziale Chirurgii Plastycznej ze względu na mniejszą ilość zarazków i zmniejszone ryzyko ewentualnego zakażenia.Oddział na którym przebywa jest oddziałem zamkniętym, tym samym kontakt z nią jest ograniczony do niezbędnego minimum, co w jej stanie jest bardzo dobre, gdyż zmniejsza ryzyko ewentualnych zakażeń.🔸"

- 13:03 31:10.2019 r.

Tydzień po pierwszym przeszczepie skóry Pauliny w Siemianowicach Śląskich dowiadujemy się, że przeszczep skóry z prawej nogi na lewą się powiódł i skóra goi się bardzo dobrze. Jeśli sytuacja się utrzyma i gojenie będzie nadal przebiegać pomyślnie lekarze będą przymierzać się do kolejnego z serii zaplanowanych przeszczepów. 

Nieustannie potrzebna jest krew dla Pauliny. Powodem ciągłego zapotrzebowania jest konieczność przetaczania jej krwi w celu odżywiania tkanek w nodze oraz podwyższeniu poziomu hemoglobiny we krwi. Oprócz tych podstawowych potrzeb niezbędna będzie oczywiście krew również do przeprowadzenia kolejnych przeszczepów i zabiegów.  Oddając krew z dopiskiem "Krew dla Pauliny Bernatek leżącej na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich" zawsze będzie ona trafiała bezpośrednio do Pauliny w pierwszej kolejności.
Link do grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/905865496465125

krew dla Pauliny Bernatek

- 18:21 29:10.2019 r.

Podsumowanie akcji zbiórki krwi dla Pauliny z soboty 26 października. Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach podczas akcji w Bodzentynie krew oddało 65 osób, które łączenie oddały 29,25 l. krwi. To doskonały i imponujący wynik. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Zarówno tym, którzy oddali jak i tym, którzy z różnych powodów nie mogli oddać krwi. Każda kropla przyczyni się do powrotu do zdrowia komuś innemu. 
Link do pełnego raportu: http://www.rckik-kielce.com.pl/dla-dawcow/akcje-wyjazdowe-2019

- 8:43 25:10.2019 r.

Gdy we wtorek Paulina została przewieziona do Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich przeszła szereg badań mających za zadanie sprawdzić jej stan zdrowia, parametry życiowe oraz stan obu nóg, ze szczególnym uwzględnieniem lewej nogi, gdzie w wyniku feralnego wypadku z dnia 14 października 2019 roku została całkowicie pozbawiona skóry na bardzo dużym obszarze obejmującym udo i łydkę.

Po wnikliwych badaniach i szeregu konsultacji lekarze zdecydowali się przez dwa dni przetaczać Paulinie krew oraz poddać ją specjalnym odżywiająco-dezynfekującym kąpielom w celu przygotowania jej do pierwszego zabiegu transplantacji skóry, który odbył się wczoraj (24.10.2019 r.).

Oprócz zabiegów transplantacji skóry okazało się, że będzie ją czekać również szereg zabiegów/operacji ortopedycznych, które mogą zostać podjęte dopiero po przeprowadzeniu udanych przeszczepów skóry. Niestety nadal nie wiadomo dokładnie ile zabiegów przeszczepu skóry będzie czekać Paulinę i kiedy zostanie dokonany następny przeszczep. 

Pewne jest jednak to, że nadal będzie potrzebna krew. W związku z tym prosimy nadal o oddawania krwi na terenie całego kraju. Przypominamy też o sobotniej zbiórce krwi w Bodzentynie.

Zbiórka Krwi dla Pauliny Bernatek plakat krew dla Pauliny Bernatek

-18:43 24.10.2019 r. 

Po badaniach, konsultacjach i obserwacji Paulina przeszła dziś pierwszy z wielu zabiegów transplantacji skóry, mających ratować jej nogę i życie. 

- 9:06 24.10.2019 r. Aktualny stan zapotrzebowania na krew w RCKiK w Kielcach: http://www.rckik-kielce.com.pl/

Prosimy natomiast osoby, które mają zamiar oddać krew ze wskazaniem na Paulinę Bernatek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, aby były to osoby, posiadające następujące grupy krwi: 🅰️Rh - (A Rh-)🅱️Rh- (B Rh-)🅾️Rh- (0 Rh- ) 🆎 Rh- (AB Rh-), których stan jest zatrważająco niski poziom w RCKIK w Kielcach‼️‼️‼️

- 21:00 22.10.2019 r. - Nowy plakat zbiórki krwi dla Pauliny Bernatek dla całego kraju:
krew dla Pauliny Bernatek

- 20:30 22.10.2019 r. 

Uwaga! do wszystkich chcących oddawać krew dla Pauliny! Od tego momentu obowiązuje nowy dopisek, który należny podać podczas rejestracji przy oddawaniu krwi. 
"dla Pauliny Bernatek leżącej na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich"

- 17:40 22.10.2019 r.

Doskonała wiadomość od Klaudii Bernatek. Jej siostra Paulina dzięki zebranej krwi i ogromnym staraniom lekarzy została dziś bezpiecznie i bez żadnych utrudnień przetransportowana do Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich. Teraz Paulina przejdzie kolejne badania i niezbędne operacje. 

 - 19:36 21.10.2019 r. 

W kieleckim szpitalu dziś Paulina ponownie przeszła zabieg polegający na oczyszczeniu lewej nogi, która najbardziej ucierpiała podczas wypadku. Podczas zabiegu konieczne było ponowne przetaczanie krwi, bez której nie byłaby możliwa dalsza walka o jej zdrowie i nogę. 

- 20:14 20.10.2019 r.
Paulina dziś przeszła bardzo skomplikowaną operację oczyszczenia nogi, która trwała ponad 5 godzin. Operacja była niezbędna w celu przygotowania Pauliny do drogi do szpitala w Siemianowicach Śląskich. Lekarze wybudzili ją ze śpiączki farmakologicznej. Stan Pauliny jest nadal ciężki i potrzebna jest krew. Dopiero po dotarciu na Śląsk i przeprowadzeniu niezbędnych operacji będzie można mówić o poprawie stanu.  

-20:10 17.10.2019 r. Wypowiedz dla Telewizji Świętokrzyskiej. Link: https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/32993-potrzebna-krew-dla-pauliny-bernatek-rodzina-prosi-o-pomoc.html

 

- 15:04 17.10.2019 r.

Plakat zbiórki krwi dla Pauliny Bernatek - pobierz plakat w dużym rozmiarze

Zbiórka Krwi dla Pauliny Bernatek plakat

- 12:59 17.10.2019 r.

"Na sobotę 26 października planowany jest przyjazd specjalnego autobusu lub grupy ludzi z Centrum Krwiodawstwa w Kielcach w celu przeprowadzenia zbiórki krwi w budynku Szkoły Podstawowej na Rynku Górnym w Bodzentynie. Potrzebne są jedynie osoby w 100% pewne udziału i zdrowe. W innym przypadku nie uda się zorganizować zbiórki. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia na FB; https://www.facebook.com/events/787953908336298/. "

 

Co możesz zrobić aby pomóc? 

Aktualne na dzień 25.10.2019 r. - Uwaga! do wszystkich chcących oddawać krew dla Pauliny! Od tego momentu obowiązuje nowy dopisek, który należny podać podczas rejestracji przy oddawaniu krwi. 
"dla Pauliny Bernatek leżącej na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich"

Aktualne na dzień 17.10.2019 r.

Przez kilka ostatnich dni wielu wspaniałych ludzi oddawało krew aby uratować Paulinę, lecz niestety to wciąż za mało i niezbędne są dalsze zbiórki krwi. Paulina traci cały czas dużo krwi i aby uratować jej nogę i życie niezbędne jest jej ciągłe przetaczanie stąd ogromne zapotrzebowanie na krew. Prosimy o pomoc i dalsze oddawanie krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kielcach oraz w całej Polsce. 

1. Oddaj dowolną grupę krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 66. Centrum działa w poniedziałki, wtorki i czwartki od godz. 7:00 do 14:00 oraz w środy i piątki od godz. 7:00 do 16:30. Należy pamiętać o dopisku: "Dla Pauliny Bernatek, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach"

2. Oddaj krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa w całym kraju bez względu na grupę. Pamiętaj aby podczas oddawania dodać dopisek "Dla Pauliny Bernatek, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach"

3. Zapisz się do wydarzenia na FB Razem dla Pauliny i bądź na bierząco z informacjami jak jej pomóc - Link

 

W akcje pomocy dla Pauliny włączył się Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Politechnika Świętokrzyska, kieleckie media oraz setki jak nie tysiące znajomych Pauliny oraz nieznajomych, których poruszyła ta dramatyczna historia. Wszyscy mamy nadzieję, że już wkrótce Paulina dojdzie do siebie i będzie mogła powrócić na studia i normalnego życia. Aby tak było apelujemy do wszystkich dobrych ludzi o pomoc i oddawanie krwi na rzecz Pauliny. Z góry dziękujemy i pamiętajcie, że każda oddana kropla krwi to dar życia nie tylko dla Pauliny ale również setek osób czekających na nią każdego dnia w całym kraju. Pomagajmy nic to nas nie kosztuje! 

Do wypadku doszło w poniedziałek 14 października około godziny 13:00 na przejściu dla pieszych na rondzie w Bodzentynie tuż obok domu Pauliny. Okoliczności wypadku nie są dokładnie znane lecz z relacji poszkodowanej tuż po zdarzeniu wynika, że kierowca TIR-a chciał ją przepuścić na pasach lecz w tym samym momencie, gdy Paulina weszła na pasy ruszył również samochód zahaczając Paulinę i zaczął ją ciągnąć ze sobą powodując zdarcie skóry i w konsekwencji straszne okaleczenie lewej nogi. Kilka sekund później na miejscu zdarzenia pojawili się lekarze, pielęgniarki, policja oraz śmigłowiec LPR, który przetransportował poszkodowaną do szpitala. 

Policja, która dotarła do 40 - letniego kierowcy TIR-a jadącego do Ćmielowa, z którego wyjaśnień wynika, że nie widział on Pauliny i nie był świadomy tego, że spowodował wypadek. W związku z brakiem świadomości nie zatrzymał się i pojechał dalej. Obecnie trwają czynności wyjaśniające sytuację. Kierowca był trzeźwy, a w jego krwi nie znaleziono żądnych substancji zakazanych oraz alkoholu.

Bodzentyn, Zbiórka Krwi, Pomoc