Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Pierwsza jazda ścieżką rowerową na trasie Św. Katarzyna - Podgórze

Próbna jazda ścieżką rowerową na trasie Św. Katarzyna - Podgórze

Miniony weekend nareszcie przyniósł nam pogodę na jaką wszyscy czekaliśmy. Piękna aura w Górach Świętokrzyskich przyciągnęła mnóstwo turystów do naszej gminy poszukujących spokoju, ciszy ale również sportowych emocji. Jadąc ze Św. Katarzyny w kierunku Podgórza lub w drugą stronę zaobserwować można było dziesiątki osób podróżujących na rowerach nowo powstałą ścieżką, którą przez ostatnie dni odwiedziło prawdopodobnie nie kilkadziesiąt, a w sumie kilkaset osób. Również i my postanowiliśmy przetestować nową trasę i podzielić się z Wami naszymi wrażeniami. Aby opisać to czego doświadczyliśmy wystarczy jedno słowo - "WOW!" Nowa ścieżka naprawdę jest super i mimo, że jeszcze nie jest ukończona w 100% to można powiedzieć, że jest to jedna z lepszych i ciekawych tras w regionie. Niżej w artykule publikujemy nagranie z jazdy na trasie Święta Katarzyna - Podgórze oraz skrót przejazdu w drugą stronę.


Przygotowania do budowy trasy były długie i trudne lecz w końcu się udało. Dzięki wzorowej współpracy Świętokrzyskiego Parku Narodowego z Urzędem Miasta i Gminy w Bodzentynie i staraniom wielu osób dziś możemy cieszyć się tą wspaniałą inwestycją, która wzbogaci i uatrakcyjni nasz region pod względem turystycznym jak również podniesie poziom bezpieczeństwa dzieci i dorosłych podróżujących ze Św. Katarzyny do Podgórza.

Nowa ścieżka rowerowa prowadzi w 90% przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i jest elementem szlaku komunikacyjnego, który ma łączyć wiele miejscowości wokół Gór Świętokrzyskich. Trasa na terenie naszej gminy jest realizowana w ramach projektu pn. „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Wartość całej inwestycji budowy ścieżki łączącej Podgórze ze Świętą Katarzyna oraz Świętą Katarzynę z Krajnem wynosi ponad 5 mln złotych z czego wysokość dofinansowania unijnego na realizację tego projektu wyniosła 3 654 708,95 zł. Z kolei kwota jaką gmina przeznaczyła ze swojego budżetu na jego realizacje to 1 434 586, 37 zł. Całkowite zakończenie prac przy ścieżce przewidziane jest na październik 2020.  Trasa ścieżki rozpoczyna się od granicy z Krajnem (Gm. Górno) przez Świętą Katarzynę, wiodąc w kierunku Bodzentyna dochodzi do miejscowości Podgórze. Całkowita długość nowej trasy na dwóch odcinkach wynosi ok. 4 km utwardzonej ścieżki.

Ścieżka rowerowa przez Świętokrzyski Park Narodowy

Bodzentyn, Ścieżki rowerowe, Świętokrzyski Park Narodowy, Święta Katarzyna, Podgórze